Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Merkez Bankası, Şubat politika faizini açıkladı! Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Merkez Bankası yeni Başkanı Fatih Karahan ile bugün saat 14.00’te Şubat ayı Para Politikası Kurulu toplantısı sonucunda bir hafta vadeli repo ihale faiz olan politika faizi kararını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2024 14:40
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2024 14:40
Kaynak: Hilal Baldemir
Merkez Bankası, Şubat politika faizini açıkladı! Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, eski başkan Hafize Gaye Erkan’dan sonra ilk kez yeni başkan Fatih Karahan’ın başkanlık ettiği Para Politikası Kurulu (Kurul), şubat ayına ait politika faizi oranına karar verdi.

Para Politika Kurulu, bir önceki toplantıda, aralık ayında yüzde 42,5 olarak belirlenen politika faizini ocak ayında 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkarmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu bugünkü toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 45'te sabit bıraktı.

Değerli Türk Lirası vurgusu

Para Politika Kurulu metninde Türk Lirası'nın değerini artırmaya yönelik, "Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk Lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir." kararı öne çıktı.

Fiyat istikrarını sağlamak için kararlı duruş mesajı

Merkez Bankası'nın genel seçimler sonrası belirttiği gibi fiyat istikrarını sağlamak için kararlı duruşu sürdürme konusundaki kararlı duruşunu yinelediğini ifade ettiği karar metni şöyle:

Ocak ayında aylık enflasyonun ana eğilimi yılın ilk ayına özgü zamana-bağlı fiyat ve ücret güncellemeleri sonucunda, enflasyon tahmin patikasında öngörülen şekilde yükselmiş ve manşet enflasyon sınırlı bir artış kaydetmiştir. Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğüne işaret etmektedir. Söz konusu dengelenme süreci, tüketim malı ve altın ithalatında güçlü, diğer tüketim harcamalarına ilişkin göstergelerde ise öngörülene kıyasla yavaş seyretmektedir.

"Jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tuttu"

Buna ek olarak, hizmet fiyatlarındaki katılık, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip edecektir.

"Türk Lirası reel değerlenme sürecine katkı sürecek"

Dış finansman koşulları, rezervlerin seviyesi, cari dengedeki iyileşme ve Türk Lirası varlıklara talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk Lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir.

“Para politikası duruşu sıkılaştırılacak”

Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.

"Parasal aktarım mekanizması desteklenecek"

Kurul, makroihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürecektir. Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir. Parasal sıkılığı desteklemek amacıyla likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, sterilizasyon araçları etkin şekilde kullanılacaktır.

Enflasyon hedefi: Yüzde 5

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

“Enflasyonun ana eğilimi takip edilecek”

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.