Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sosyal medya dünyanın yüzde 62’sini ele geçirdi! Türkiye ortalamanın üzerinde

Dünya genelinde sosyal medya platformlarının kullanımı her yıl artarken 2024 verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 62’si sosyal medya kullanıyor. Verilere göre Türkiye, sosyal medya kullanımında dünya ortalamasının üzerinde.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 13:24
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 13:24
Kaynak: Hilal Baldemir
Sosyal medya dünyanın yüzde 62’sini ele geçirdi! Türkiye ortalamanın üzerinde

Sosyal medya her geçen gün hayatımıza sızmaya devam ediyor. İstatistik şirketi Statista'dan elde edilen verilere göre, dünya genelinde sosyal medyayı kullananların oranı 2024’te yüzde 62'ye yükseldi.

Bu oran dikkate alındığında dünya genelinde 5 milyar insanın sosyal medya kullandığı ortaya çıkıyor. Öte yandan sosyal medya kullanıcılarının sayısı önceki yıla göre yüzde 5,6 artış gösterirken, 2023 boyunca 266 milyon yeni kullanıcı ilk kez sosyal medya kullanmaya başladı.

ZİRVE YİNE FACEBOOK’UN

2024 Nisan ayı itibarıyla Facebook, aylık aktif 3 milyarı aşan kullanıcı sayısıyla dünya çapında en fazla kullanıcıya sahip sosyal medya platformu olarak zirvedeki yerini koruyor.

Facebook'un da sahibi olan Meta şirketine ait Instagram ve WhatsApp, aylık 2 milyar kullanıcısıyla listede 3'üncü ve 4'üncü sırada yer alırken, Facebook Messenger uygulaması ise bir milyar kullanıcısıyla 7'nci sırada bulunuyor.

Listenin 2'nci sırasında ise, teknoloji devi Google'ın sahibi olduğu çevrim içi video paylaşım platformu YouTube yer alıyor.

YouTube, dünya çapında 2,5 milyar kişi tarafından kullanılıyor. Elon Musk'ın sonradan sahibi olduğu X (Eski adıyla Twitter) platformu ise 611 milyon kullanıcıyla listede 12'nci sırada bulunuyor.

TÜRKİYE ÖNDE GELİYOR

Raporda yer alan verilere göre, Türkiye'de en fazla kullanıcıya 57 milyon 500 binle YouTube platformu sahip. Instagram, 57 milyon 100 bin kullanıcıyla ikinci sırada yer alıyor.

Dünyanın birçok ülkesinde tartışmalara neden olan TikTok, 37 milyon 700 bin kullanıcıyla Türkiye'de 3'üncü sırada, Facebook 34 milyonla 4'üncü, X 20 milyon 670 bin kullanıcıyla 5'inci, LinkedIn ise 16 milyon kullanıcıyla 6'ncı sırada yer alıyor.

Raporda yer alan verilere göre kullanıcılar, günde ortalama 2,23 saatlerini sosyal medyada geçiriyor. Ayrıca, 1,41 saat kitap, dergi ve benzeri okuma, 1,25 saat müzik dinleme, 1,02 saat de oyun oynamaya vakit ayrılıyor.

TÜRKİYE ORTALAMAYI AŞIYOR

Verilere göre Türk kullanıcılar, sosyal medyada dünya ortalamasından biraz daha fazla vakit geçiriyor.

Günlük ortalama 2 saat 44 dakikalarını sosyal medyada geçiren Türk kullanıcılar, internette de yine dünya ortalamasından bir saat daha fazla vakit geçiriyor.

Türkiye, internet kullanımında toplam 6 saat 57 dakikayla 42 ülke arasında 20. sırada bulunuyor.

Hilal Baldemir

 

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.