Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da mayıs ayında en çok okunan kitaplar belli oldu

Yalova’nın edebiyatseverleri Mayıs ayında en çok hangi kitapları okudu? Kurmaca romanlardan kişisel gelişime, bilim kurgudan biyografiye kadar en çok tercih edilen türler neler oldu?

Haber Giriş Tarihi: 09.06.2024 08:14
Haber Güncellenme Tarihi: 09.06.2024 08:14
Kaynak: Serap Polat
Yalova’da mayıs ayında en çok okunan kitaplar belli oldu

Çevrimiçi kitap mağazası İdefix’in yıllık verilerine göre Yalova, Türkiye’nin kitap okuma endeksinde yüzde 0,99 ile 11’inci sırada yer alıyor. 81 ilin yer aldığı listede yüzölçümü itibariyle Türkiye’nin en küçük kenti olan Yalova’nın 11’inci sırada yer alması kent sakinlerinin kültürel gelişime ve eğitime verdiği önemi bir kez daha ortaya koyuyor. Her yıl okuma alışkanlıklarının farklılık gösterdiği Yalova’da 2024 yılının ilk 3 ayında en çok okunan türler: otobiyografi, kişisel gelişim ve dünya klasikleri oldu. Yalovalılar, Star AVM’de yer alan, eğlence ve kültür ürünleriyle ziyaretçilerini buluşturan D&R’ın Mayıs ayı verilerine göre güncelliğini hiç kaybetmeyen klasik romanları, başarı öyküleriyle insanların hafızasında yer edinen kişilerin yaşamını anlatan otobiyografik romanları ve kuantum fiziği ile beraber hayatımıza giren kuantum düşünce tekniğinin uygulamalarla anlatıldığı kişisel gelişim kitaplarını okumayı tercih etti.

 

Yalova’da Mayıs ayında en çok okunan kitaplar

4 Gün 3 Gece/Ayşe Kulin: Usta romancı Ayşe Kulin, tek mekânda kurguladığı ve dört gün üç gecelik bir zaman dilimini kapsayan romanında, 1960 darbesini, okurunu sıradan görünen ama içinde hiç de sıradan olaylar yaşanmayan bir apartman dairesine konuk ederek anlatıyor. Her ayrıntısı incelikle işlenmiş Dört Gün Üç Gece, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin unutulmaz hadiselerinden birine farklı bir yöntemle, aşkla, ayna tutuyor.

Bilinçaltının Gücü, Zihinsel ve Bedensel İyileşme/Joseph Murphy: Amerikalı yazar Joseph Murphy, ilahi bilimler alanındaki engin birikimi ile okurlarını bilinçaltının gücünü keşfetmeye çağırıyor. Yazarın ilk olarak 1963 yılında yayımladığı Bilinçaltının Gücü kitabı, insan zihnine dair en çok merak edilen soruları yanıtlıyor. Oldukça akıcı bir dille yazılmış olan kitap, kişilerin bilinçaltını doğru şekilde kullanarak maddi ve manevi anlamda neler başarabileceğini şaşırtıcı örneklerle ortaya koyuyor.

Veronika Ölmek İstiyor/ Paulo Coelho: Veronika her istediğine sahip görünen, renkli bir yaşam süren, yakışıklı erkeklerle gezip tozan genç bir kadın olmasına karşın mutlu değildir. Yaşamında bir şeylerin eksikliğini hissetmektedir. Başarısız bir intihar girişiminin ardından, kendini bir akıl hastanesinde bulur. Üstelik çok kısa bir ömrü kaldığını öğrenir. Zaten ölmek isteyen Veronika bu süreçte, başka dünyaların insanlarını tanırken kendi kimliğini de keşfetmeye başlar.

Var mısın?-Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler/Doğan Cüceloğlu: Doğan Cüceloğlu, yalnızca psikoloji kariyeriyle değil, insan hayatına dokunan ve insana dair her hikâyeden şifa çıkarabilen bilgeliğiyle bu coğrafyanın en önemli ilim insanlarından biri. Seksen yılı aşkın ömrünün bir birikimi olarak, şimdi herkesin merak ettiği “hayati” sorulara en samimi cevaplarını sunuyor. Herkes gibi aslında o da hâlâ savaşıyor, keşfediyor, hayata değer katıyor.

Şeker Portakalı/Jose Mauro De Vasconcelos: Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos'un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze'nin başından geçenleri anlatıyor.

Simyacı/Paulo Coelho: Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır Piramitleri'nin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının felsefi öyküsüdür. Simyacı'nın dünya çapında bu kadar satmasının sebebi belki de kılavuzculuk ve nasihat verme niteliğinin ön planda olmasıdır.

Kafamda Bir Tuhaflık/Orhan Pamuk: Bozacı Mevlut ile üç yıl aşk mektupları yazdığı sevgilisinin İstanbul’daki hayatlarını hikâye ediyor. 1969 ile 2012 arasında, kırk yılı aşkın bir süre Mevlut, İstanbul sokaklarında yoğurtçuluk, pilavcılık, otopark bekçiliği gibi pek çok iş yapar. Bir yandan sokakların çeşit çeşit insanla dolmasını, şehrin büyük bölümünün yıkılıp yeniden inşa edilmesini, Anadolu’dan gelip zengin olanları izler; diğer yandan ülkenin içinden geçtiği dönüşümlere, siyasi çatışmalara, darbelere tanık olur.

Cehaletten Kurtulma Sanatı-Kim Kimdir?/Celal Şengör: “Tarihte kanunlar veya kurallar değil, kişiler ve onların şahsî dehâları önemlidir. Tarihin doğal kanunları olduğunu zannedenler hep hüsrana uğramışlardır. Onun için bu kitapta okuyucularıma, birkaç büyük insanın çarpıcı bulduğum yönlerini anlatmak istedim. Bu ve benzeri insanlar hayatta bana kılavuz oldu. Jeolojiyle uğraşmadığımda, zamanımı genellikle bu tür büyük adamların biyografilerini okumaya ayırmışımdır. Fakat bu biyografilerde kişilerin sosyal çevresinden ziyade fikirleriyle ve onları nasıl geliştirdikleriyle ilgilendim.”

Yaşamak/Yu Hua: Çinli yazar Yu Hua tarafından yazılan roman, Çin Kültür Devrimi öncesi büyük bir mirasa ve zenginliğe sahip olan Fugui ve ailesinin odağında, bir ülkenin, o ülke halkının ve sosyal statülerin değişimini anlatıyor.

Elmas Mahayana-Bir Erast Fandorin Romanı/Boris Akunin: Rusya, 1905. Rusya, Japonya ile kanlı bir savaşın içindeyken, bir demiryolu köprüsündeki patlamayı araştıran, bir cinayeti önlemeye çalışan Fandorin, daha önce karşılaşmadığı kadar düşmanla karşı karşıya gelir. Japonya, 1878. Genç Fandorin diplomotik görevinden ötürü gittiği Japonya’da gelenek ile modern arasında dengede duran, dini birliklerin, karizmatik karakterlerin ve savaşçı kadınların yaşadığı bir dünyayla karşılaşır.

Beni İncitemezsin/Müthiş Psikoloji: “Merkezinde duran, başkasının savaşına müdahil olmayan, esnek ve sakin bir insanın incinmesi, kırılması, yaralanması mümkün değildir. İnsan incinmemek uğruna güçlü, sert ve katı bir savaşçıya dönüştükçe daha fazla incinir. Korunma kalkanları daha da korunmasız kılar insanı. Bu kitap kendini arayan insanlar için yazılmadı. Merkezini yitiren insanlar için yazıldı. Dışarıya gidip aramak için değil, içeriye dönüp bulmak için kaleme alındı. İnsan merkezini dışarıda bulamaz, merkez içeridedir, bulmaya karar verdiğinizde dönüp onu yeniden keşfedersiniz. Merkezinde olmayı bilen insan için kaos yoktur, kaygı yoktur, çaresizlik yoktur, güvensizlik, yetersizlik ve korku yoktur.”

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.