Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sağlık Müdürlüğü, kanser tedaisinde erken teşhisin önemine dikkat çekti

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası dolayısıyla toplumda farkındalık oluşturmak için bilgilendirme yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2024 06:44
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2024 06:44
Kaynak: Serap Polat
Sağlık Müdürlüğü, kanser tedaisinde erken teşhisin önemine dikkat çekti

Her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında toplumda farkındalık oluşturmak için etkinliklerin düzenlendiği Ulusal Kanser Haftasının 2024 yılındaki teması: “Kanseri birlikte yenebiliriz!”, “Kanserden korunabiliriz” olarak belirlendi. Yalova İl Sağlık Müdürlüğü, kanserle mücadelede halkı bilinçlendirmek amacıyla 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası özelinde açıklama yaptı.

YAPAY ZEKÂ KULLANIMI FARKINDALIK ÇALIŞMALARINDA ÖNEM KAZANDI

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, kanserin, önlenebilir, erken tanı ile tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekildi. Bilgi eksikliği, korku, ihmal gibi nedenlerle tanı geciktiğinde tedavinin de güçleştiğini belirten açıklamada, “Bu önemli sağlık sorununa halkın dikkatinin çekilmesi, toplumun kansere yönelik bilincinin arttırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası olarak belirlenmiş olup her yıl düzenlenen etkinlikler kanser mücadelesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Teknolojinin gelişmesi, tıbbın ilerlemesi ile elde edilen sonuçların daha etkin kullanılması, özellikle yapay zekânın günümüzde hızla yükselmeye başlaması ve sağlık okuryazarlığının halkı bilgilendirme, bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarında kullanımı önem kazanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

KANSER TARAMALARI ÜCRETSİZ OLARAK YAPILIYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan kanser taramalarının ücretsiz olduğunu vurgulayan İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) bünyesinde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’de kanser taramalarının yapılabileceği belirtildi. Ayrıca 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir kolorektal kanser taramalarının ücretsiz olarak yapıldığı da aktarıldı.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.