Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vergi beyan ve ödeme sürelerinde uzatma

1 Nisan’a kadar yıllık gelir vergisi beyannameleri ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süresi gelen talepler üzerine 5 Nisan 2024 tarihine kadar uzatıldı

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 04:50
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 04:50
Kaynak: Murat Can Aytemur
Vergi beyan ve ödeme sürelerinde uzatma

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), vergi mükelleflerine yönelik önemli bir duyuru yaptı. 28 Mart 2024 tarihli ve 166 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri’ne göre, 2023 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannameleri ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süresi, 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar uzatıldı.

Ayrıca, 2024 Şubat dönemine ilişkin “Form Ba” ve “Form Bs” bildirimlerinin verilme süresi de aynı tarihe kadar uzatıldı. Elektronik defter uygulamasına dahil olan mükelleflerin, e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile bu defterlere ait "Elektronik Defter Beratları"nın Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenme süresi de 5 Nisan’a kadar uzatıldı. Bu uzatma, mükelleflere vergi yükümlülüklerini yerine getirme konusunda ek süre sağlamakta ve olası yoğunlukların önüne geçmeyi amaçlamaktadır. GİB, mükelleflerin bu süreleri dikkate alarak, beyan ve ödemelerini zamanında yapmalarını önermektedir.

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.