Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye’de yasaklanabilir! TBMM’den TikTok’a uyarı: Gerekirse iptal ederiz

Son yıllarda en yüksek kullanıcı oranına sahip uygulama olan TikTok başta ABD olmak üzere birçok ülkede yasaklamayla karşı karşıya. Müstehcen videolar, ilginç para-bağış toplama yöntemleri, toplum değerlerine zarar veren paylaşımlar ve her türlü istismarı göz önüne seren paylaşımların yapıldığı platform tartışmaları alevlendiriyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi, TikTok Türkiye yetkililerini ikinci kez görüşmeye çağıracak.

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2024 13:24
Haber Güncellenme Tarihi: 24.04.2024 13:42
Kaynak: Hilal Baldemir
Türkiye’de yasaklanabilir! TBMM’den TikTok’a uyarı: Gerekirse iptal ederiz

Son dönemlerde yapılan müstehcen paylaşımlar nedeniyle tartışma konusu olan TikTok bir kez daha Meclis gündeminde. 2023 Aralık ayında Meclis'te görüşülen TikTok Türkiye temsilcileri ile bir kez daha bir araya gelinecek. ABD Senatosu da büyük tartışmalar sonrası TikTok'u yasaklayabilecek yasa tasarısını kabul ederken tartışılan sosyal medya uygulamasına ilişkin Türkiye'de de yeni adımlar atılabilir.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı, AKP'li Hüseyin Yayman, geçtiğimiz yıl aralık ayında TikTok temsilcilerinin, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu toplantısında yaptığı açıklamaların komisyon üyelerini de kamuoyunu da tatmin etmediğini dile getirdi.,

"HALKIMIZ 'KAPATILMASINI İSTİYORUZ' DİYOR"

Dijital ağların kendi otokontrol mekanizmasının olduğunu fakat bunların yetersiz kaldığını dile getiren Yayman "Halkımız bize şunu söylüyor: 'Bu TikTok bir ulusal güvenlik meselesidir, buranın kapatılmasını istiyoruz' diyorlar" ifadelerini kullandı. 

TikTok temsilcilerine seslenen Yayman "Siz, ABD'de, Avrupa'da, dünyanın diğer ülkelerinde bu otokontrol mekanizmalarına uyarken Türkiye'de niye uymuyorsunuz? Burada para, bağış toplama adı altında insanların gayriahlaki tutum içerisine girmesi ne yerli ve milli değerlerimize uygundur ne de evrensel normlara uygundur" ifadelerini kullandı.

"VAATLER YERİNE GETİRİLMEDİ" 

Yayman, açıklamasının devamında şunları söyledi:

- Muhtemelen önümüzdeki günlerde TikTok temsilcilerini tekrar Meclis'e çağıracağız. Çünkü bize verdikleri cevaplarla yaptıkları uygulama arasında fark olduğunu görüyoruz. Birtakım vaatler söz konusu fakat bu vaatlerin yerine getirilmediğini görüyoruz. Biz, bunları asla tasvip etmiyoruz.

- Ulaştırma Bakanlığımız ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığımız ile eş güdüm içerisinde bant daraltma, reklam ve ticaret yasağının getirilmesi ile lisans iptaline varan yaptırım imkanları var. Bütün bunları milletimizin talepleri doğrultusunda değerlendireceğiz. Önümüzdeki günlerde tekrar bu konuyu daha yoğun ve kapsayıcı bir şekilde ele alacağız.

"TROL HESAPLAR ULUSAL GÜVENLİK SORUNU" 

"Trol hesaplar" konusuna da değinen Yayman "Türkiye'nin bir trol akla teslim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Trol hesaplarla mücadele artık bir ulusal güvenlik sorunudur" açıklamasında bulundu.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.