Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hrant Dink cinayeti davasında Ogün Samast yeniden hâkim karşısında! İşte Samast’ın ifadesi

Tarihler 19 Ocak 2007'yi gösterdiğinde Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i silahlı saldırıyla öldüren Ogün Samast geçtiğimiz aylarda cezaevinden çıkmıştı. Samast şimdi ise 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada ifade verdi. Olay günü, sonrasında yaşananları ve yakalandığında karakolda çekilen o skandal fotoğrafın hikâyesini mahkemede anlattı...

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2024 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2024 14:55
Kaynak: Hilal Baldemir
Hrant Dink cinayeti davasında Ogün Samast yeniden hâkim karşısında! İşte Samast’ın ifadesi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i 19 Ocak 2007'de gazete binasının önünde silahla vurarak öldüren Ogün Samast için "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada ilk kez ifade verdi.

Hrant Dink cinayetini işledikten sonra 16 yıl cezaevinde kalan Ogün Samast, "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan yargılanıyor. Ogün Samast'ın mevcut davası, eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ile azmettirici Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in arasında bulunduğu 11 sanıklı "Anayasayı ihlal", "FETÖ adına suç işleme" ve "İhmali davranışla kasten öldürme" suçlarından yargılandığı davayla birleştirilmişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Ogün Samast Trabzon'dan katılırken, diğer sanıklar Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu, Tuncay Uzundal, dönemin emniyet müdürleri Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer, Adem Sağlam ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Hrant Dink’in ailesi avukatları ve sanık avukatları da salonda hazır bulundu.

Samast’ın ilk savunması

Duruşmada ilk kez savunma yapan Ogün Samast, "Benim 2015 ve 2019'da anlattıklarım üzerine iddianame düzenleniyor. 8 yıl geçtikten sonra böyle bir iddianameye dâhil edilmemi anlayamadım. Söyleyecek bir şeyim yok" şeklinde konuştu.

İddianamede, Erhan Tuncel ile Yasin Hayal arasında geçen konuşmanın sorulması üzerine Samast şu şekilde konuştu: 

"Olaydan önce 2006 yılında Erhan Tuncel'in evinde toplandık. Erhan Tuncel ile Yasin Hayal arasında mutfakta bir konuşma geçti.

Ben o sırada salondaydım. Erhan'ın, Yasin'e,  'Ramazan ve Ali Fuat müdür arkamızda rahat ol' gibi şeyler söylediğini duydum. İkisi arasında duyduğum konuşma bundan ibaret.

Erhan'ın evine en fazla iki ya da üç kez gitmişimdir. Bilgisayar oyunu oynuyordum. Kapı açıktı ben salondaydım. Mesafe 10 metre bile yoktu.

Sesli konuşuyorlardı. Ben yanlarına da gidip geliyordum zaten. Erhan'ın bu olayı bildiğini bilmiyordum. Erhan üniversite öğrencisiydi. Bizim orada okuyordu, biz de onu ziyarete gidiyorduk"

"Çok baskısı vardı"

Yasin Hayal'in kendisini tehdit ettiğini belirten Ogün Samast, "Yasin'den korkuyordum. Yasin sıradan vatandaş değildi. McDonalds'ı bombalamıştı, silahlı eylemleri vardı. 'Sen yapacaksın bu işi, cayarsan bedelini ödersin' diye tehdit etti. Çok baskısı vardı Yasin'in" diye konuştu.

Mahkeme Başkanının, “Seni askerle, polisle tanıştırdı mı?" şeklindeki sorusuna Samast, “Hayır" diye cevap verdi. 

Olay gününü anlattı

Cinayeti işlediği gün takip edildiğini anlayınca Yasin Hayal'i arayarak takip edildiğini söylediğini, Yasin Hayal'in kendisine, “Onlar bizden deyip demediği sorulan Ogün Samast, “Evet. Zaten ben Şişli'ye gittiğimde arabadan indiğimden beri etrafımdaydılar. Beyaz bir araba sürekli peşimdeydi. Ben 7-8 kere vazgeçtim. Bunları savcıya anlatmıştım" şeklinde konuştu. Erhan Tuncel ile 3 ya da 4 kez görüştüğünü aktaran Ogün Samast, “İlk görüştüğümüzde tanıştık. İkinci gittiğimde film izledik. Sonraki gidişimde de bu olayı konuştuk" dedi.

"Kendi köyümde saklanacaktım"

Mahkeme Başkanının, “Hrant Dink'in resimlerini Erhan Tuncel'in çıkarttığına ilişkin sorusuna Samast, “Evet. Erhan Tuncel bunu kendi söyledi. 'Resimleri çıkarttım bakkala bıraktım' demişti" şeklinde açıkladı.

Olay günü Trabzon'a neden bilet aldığı sorulan Ogün Samast, “Olay basına yansıyınca bir anda çok büyüdü. Ben de panik oldum. Kendi köyüme gidip saklanacaktım. Yapacak bir şey kalmadı. Direkt eve gideyim dedim" dedi. 

"O fotoğrafı olay yerinde çekecektim"

Samsun'da yakalandığında karakolda polisler eşliğinde elinde bayrakla çekilen fotoğrafı hatırlatan Samast "Normalde ben kaçmayacaktım. Samsun'daki o meşhur fotoğrafı orada yapacaktım. Olay yerinde bayrak açacaktım ama beni orada öldürürlerdi. O yüzden kaçtım" diye konuştu. 

"Helal olsun sana korkma kimse sana bir şey yapamaz"

Mahkeme başkanı, tutuksuz sanık Ogün Samast'a, “Olaydan sonra poliste, jandarmada bir ayrıcalık bir destek gördün mü?" diye sordu. Samast, “Hayır. Samsun'da o konuşmalar olmuştu, 'Rahat ol koçum, aslansın, sana kimse bir şey yapamaz' gibi söylemlerde bulunmuşlardı. Beni konuşturmak için öyle davrandıklarını sonradan söylediler ama öyle değildi. 'Helal olsun sana kimse bir şey yapamaz' dediler" şeklinde konuştu.

Mahkeme Başkanının, “Sana isim verildi mi?" Sorusuna Ogün Samast, “Verildi ama oradakiler telefonla konuşuyorlardı bazı isimlerle. Samsun Emniyet'teki ham görüntü ve ifade kayıtlarında da var bunlar. 16 yaşındayım, polis beni almış, korkuyordum. Savcılıkta ifadeler verdim. Ama üzerinden 18-19 yıl geçti" yanıtını verdi.

Ramazan Akyürek'in avukatının, “Ramazan Akyürek ile tanıştınız mı, dolaylı talimat aldınız mı" sorusuna ise Samast, "Hayır. Sadece Yasin ve Erhan arasındaki konuşmada geçti adı" diye cevap verdi.

Dava mütalaa nedeniyle ertelendi

Sanıkların tamamı dinlendikten sonra mahkeme heyeti, dosyanın mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilmesine karar verdi. Duruşma 29 Mayıs'a ertelendi. 

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.