Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

YSK kesin aday listelerini açıkladı! İşte yerel seçimlerde yarışacak adaylar

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerde yarışacak adayların listeleri siyasi partiler tarafından 2 Şubat’ta il ve ilçe seçim kurumlarına teslim edilmişti. Seçim kurumları ve YSK tarafından yapılan incelemelerin ardından seçimlerde yarışacak kesin aday listeleri dün gece açıklandı. Beklendiği gibi İstanbul 49 adayla en fazla adayın yarışacağı il olurken Gaziantep, Malatya, Ankara ve İzmir'de ise toplamda 106 aday seçime katılacak.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2024 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2024 11:19
Kaynak: Hilal Baldemir
YSK kesin aday listelerini açıkladı! İşte yerel seçimlerde yarışacak adaylar

Seçimlere 24 gün gibi kısa bir süre kalmışken seçim takvimi hızla işlemeye devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin kesinleşen son aday listelerini internet sitesinde yayımladı.

İstanbul'da 49 aday yarışıyor

YSK tarafından yayınlanan listeye göre, Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığında İstanbul, 22'si siyasi parti, 27'si bağımsız olmak üzere toplam 49 adayla en fazla adayın yarışacağı il oldu.

Gaziantep ve Malatya’da toplam 57 aday

Bir diğer rekor sayı ise Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 26'sı siyasi parti, 3'ü bağımsız olmak üzere toplam 29, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ise 23'ü siyasi parti, 5'i bağımsız olmak üzere 28 aday yarışacak.

İzmir seçime 6 bağımsız adayla giriyor

Gözlerin çevrildiği ve en çok merak edilen yerlerden biri olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 19'u siyasi parti, 5'i bağımsız olmak üzere toplam 24 aday seçime katılacakken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ise 21'i siyasi parti, 6'sı bağımsız olmak üzere toplam 27 aday listede yer aldı.

Şırnak Uludere’de ak partili tek aday

ErzurumManisa ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlıklarına talip bağımsız aday bulunmuyor. Şırnak'ın Uludere ilçesinin Hilal beldesinde ise ilginç bir şekilde yalnızca AK Parti'den Cevher Benek aday oldu.

Şırnak'ın Uludere ilçesinin Hilal beldesi ile Adıyaman'ın Kahta ilçesinin Akıncılar beldesi belediye meclis üyeliği için yine yalnızca AK Parti'nin birer adayı olurken, Tokat'ın Almus ilçesinin Gölgeli beldesi belediye meclis üyeliği için de sadece CHP'den aday bulunuyor.

Kesin listeler 3 Mart’ta ilan edilmişti

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne katılabilecek siyasi parti ve bağımsız adaylara ilişkin kesin listeler, 3 Mart'ta il ve ilçe seçim kurullarınca ilan edilmişti YSK ise bu listeleri kendi internet sitesinde dün yayınladı.

YSK’nın yayınladığı kesin aday listeleri için tıklayın.

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.