Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP Yalova Milletvekilli Tahsin Becan’dan çöken yolda açıklama: “Yolu yapan firma ihaleyi almaya uygun değildi”

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin çöken yolunun önünde basın açıklaması yaptı

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2024 18:28
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2024 18:28
Kaynak: Serap Polat
CHP Yalova Milletvekilli Tahsin Becan’dan çöken yolda açıklama: “Yolu yapan firma ihaleyi almaya uygun değildi”

Yalova gündemini en çok ilgilendiren konuların başında gelen Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önündeki yolda yaşanan çökmenin ardından 22 Şubat Perşembe günü onarım çalışmalarına başlandı. Yalova Belediyesi ekipleri ve diğer ilgili kurumlar elektrik, su, kanalizasyon ve iletişim hatlarının nakil çalışmasına başladı.

Olayı meclise de taşıyan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “1 yıl önce büyük törenle dönemin ulaştırma bakanı tarafından ‘kesintisiz ulaşımı sağladık’ diyerek açılan Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanemizin yolu gördüğünüz gibi 1,5 metre çöktü ve gelinen son durum içler acısı” dedi.CHP Yalova İl Başkanı Erdem Doğancı, Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel ve parti yönetimi de Becan’ı yalnız bırakmadı.

“Konfor ve hizmet çöken bu altyapı hizmetinin neresinde?”

Açıklamasına hastanenin güney cephesinde çökmelerin devam ettiğini belirterek başlayan Becan, “Anlaşılan o ki heyelan riski hiç hesaplanmamış gelişi güzel yığılan hafriyatın üstüne alt yapı yapılmadan atılan asfalt ile hesapsız kitapsız bir iş yapılmış. 1 yıl önce ‘Seyahat güvenliği ve trafik konforunu arttırdık, ulaşım ve iletişim altyapısını güçlendirdiğimiz Yalova’yı geleceğe hazırlıyoruz’ diyen dönemin bakanı 1,5 metrelik çökmeyi nasıl yorumluyor, merak ediyorum. Önceki bakan, bir seçim propagandasına dönüştürdüğü açılış esnasında, ‘Yatırımlarımızla Yalovalıları hizmete, istihdama, konfora yol açıyoruz, mutluluğa yol açıyoruz’ demişti. Konfor ve hizmet çöken bu altyapı hizmetinin neresinde?” eleştirisinde bulundu.

“Şaşalı bir açılışla şov yapan kişi artık bakan değil”

Yaşanan çökme nedeniyle vatandaşlar arasında hastane binalarının da zarar göreceği endişesinin yaygınlaştığını ifade eden Becan, “Bugün karşımızda duran vaka, basit bir yol çökmesi değildir. Aslında ‘yaptım oldu’ anlayışı ile liyakatsiz kişilere teslim edilen devlet yönetimi çökmüştür. İşi ehline teslim etmek yerine, halkın cebinden çıkan vergilerden oluşan kamu kaynaklarının yandaşa, candaşa peşkeş çekilmesidir. Yalova’da yaşanan bu olay ne ilktir ne de son olacaktır. Bakınız bir yıl önce şaşalı bir açılışla şov yapan kişi artık bakan değil. Ancak ihaleye onay veren, ihalenin fiili olarak sorumluluğunu üstlenen dönemin Karayolları Genel Müdürü bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı” diyerek iktidarı eleştirdi.

“Firma iktidarın yandaş müteahhitlerinden”

Yol ihalesinin 2 yıl önce Ulaştırma Bakanlığı tarafından verildiğini hatırlatan Milletvekili Becan, “İhaleye giren firmanın yeterlilik belgesi, bilançosu, kesinlikle bu ihaleyi almasına uygun değildi. Bununla ilgili o tarihlerde itirazlar da vardı fakat oy çokluğuyla ihale o firmaya verdi. O firma da iktidarın yandaş müteahhitlerinden biri.

İşi bilene vermediğiniz zaman sonuç ortada. Zemin etüdü ne şekilde yapılmış kimsenin bildiği yok.

Hastane bitince hafriyat buraya yığıldı üzerine yol yapıldı. Ne demir kullanıldı, ne kazık sistemi kullanıldı, ne fore kazık çakıldı. O şekilde yol yapıldı. Burası zaten kayma bölgesi.” Şeklinde konuştu.

“Belediye teşekkür ediyoruz”

Hastaneyle ilgili bir risk oladığını ve hastanenin sağlam olduğunu aktaran Becan, “’Yol çöktü, hastane tehlikede mi?’ diye soranlar var ama hastaneyle ilgili bir tehkile yok.

Yolu istediğimiz şartnamede yapmadılar. Siyasi malzeme elde etmek için burada değiliz. Bu siyaset üstü bir kavram.

Deprem olduğu zaman o binayı yapan yüklenici soruşturma geçiriyor, ceza alıyor. İlla bir ölüm olması gerekmiyor. Allah korusun bir ölüm olabilirdi.

Bunun sorumlusunu bulmak lazım. İhaleyle aldığınız işin bir garantisi olması lazım. Şu an çalışma yapılıyor. Yalova Belediyesi duyarlılık göstermiş. Belediye teşekkür ediyoruz ama sonuçta belediyenin harcadığı para bizim paramız.

Burada eninde sonunda bu yol yapılacak ama bu bedeli bu işi yapan müteahhitte ödetmek lazım. Ben müteahhitle ilgili suç duyurusunda bulundum, Ulaştırma Bakanlığı’na dilekçe yazdım. Bu konuyu takip edeceğiz.

Her işi ehline vermek lazım, bilime dayalı işler yapmak lazım.” açıklamasında bulundu.

Serap Polat

 

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.