Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bazı işletmelerde nakit ödeme dönemi sona erdi! Kredi kartıyla ödeme şartına tepki

Son yıllarda kredi ve banka kartları ile ödeme yapmanın oldukça yaygınlaşması ile bazı işletmeler bu konuda yeni uygulamalar başlattı. Bazı işletmeler "hijyenik ve "hızlı" olduğu gerekçesiyle ödemeleri yalnızca kredi kartıyla alma yoluna gittikleri için tüketici dernekleri tarafından eleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 27.06.2024 13:28
Haber Güncellenme Tarihi: 27.06.2024 13:28
Kaynak: Sözcü
Bazı işletmelerde nakit ödeme dönemi sona erdi! Kredi kartıyla ödeme şartına tepki

Tüketici örgütleri temsilcileri, bazı işletmelerin sadece kredi kartıyla satış yapmasının vatandaşları mağdur ettiğini açıkladı. Son yıllarda artan kart kullanımının işletmelerde böyle bir karara neden olması eleştirilere neden oluyor.

Bazı işletme sahiplerinin daha "hijyenik ve "hızlı" olduğu gerekçesiyle ödemeleri yalnızca kredi ya da banka kartıyla alma kararı vermeleri tüketici örgütleri tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, tüketicilerin ödeme seçenekleriyle ilgili herhangi bir kısıtlama yapılamayacağını bunun tüketici haklarına aykırı olduğunu söyledi.

Bazı işletmelerin satışlarını yalnızca kredi kartıyla sınırlamasının bu işletmelerin kendilerine özel müşteri grubu oluşturma çabasından kaynaklı olduğunu belirten Küçük, "Vatandaş olarak temel beklentimiz kendi seçtiğimiz ödeme yöntemiyle alışveriş yapabilmek. Bu nedenle de 'Sadece kredi kartın varsa işletmemizden alışveriş yapabilirsin.' anlayışı tüketiciyi mağdur eden bir yaklaşım" ifadelerini kullandı.

Küçük, bu durumun ticari açıdan da haksız ve yasal olmayan bir uygulama olduğuna işaret etti.

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre 123 milyondan fazla kredi kartı kullanımı olduğunu hatırlatan Küçük, şu değerlendirmede bulundu:

"Veriler kart kullanan kişi sayısının oldukça fazla olduğunu gösteriyor ancak bu 'Kimse nakit kullanmıyor, satışlarımızı sadece kredi kartlıya yaparsak kimse mağdur olmaz' anlamına gelmiyor. Kredi kartı kullanmaktan kaçınan çok fazla tüketici var. Bu nedenle de işletmelerin mutlaka nakit alışveriş seçeneği sunmaları gerekiyor. İlgili kuruluşların söz konusu durum yayılmadan gerekli düzenlemeyi yapmasında fayda var."

ŞİKÂYETLER GİDEREK ÇOĞALIYOR

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Ergün Kılıç da bazı işletmelerin nakit para kabul etmediğine yönelik çok fazla şikâyet aldıklarını bildirerek, "Tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması ve temel ihtiyaçlarının karşılanması gibi temel haklarını ihlal eden bir durumla karşı karşıyayız. Bu durum, kredi kartı borcunu ödeyemeyen milyonlarca tüketiciyi dışlayarak, temel ihtiyaçlara erişimde eşitsizliğe yol açmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu uygulamanın, kredi kartı kullanımının artmasına neden olacağına, dolayısıyla da daha fazla borçlanmaya yol açacağını dile getiren Kılıç, artan borcun ülke içinde sosyal krizlere neden olacağını ifade etti.

Kılıç, işletmelerin yalnızca kartlı satış yapma isteklerini daha hızlı ve hijyenik bahanesi ile pazarlamalarının da doğru bir strateji olmadığının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Kredi kartı kullanımının hem tüketiciler hem de işletmeler için çeşitli avantajlar sunduğunu görmek mümkün. Ancak bu avantajlar değerlendirilirken dezavantajlı tüketicilerin de göz önünde bulundurulması ve herkesin eşit haklara sahip olduğu unutulmamalıdır. Nakitsiz alışveriş anlayışı, özellikle kredi kartı kullanmayan yaşlı, engelli ve küçük yaştaki tüketicilerin haklarının ihlali anlamına geliyor. Bu nedenle evrensel tüketici haklarına uygun dezavantajlı tüketicilerin haklarının ihlaline izin vermeyecek şekilde bir düzenleme yapılması gerekiyor."

'VATANDAŞLARI TÜKETİME YÖNETEBİLİR'

Tüketiciler Konfederasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal da satıcıların, müşterilere nakit ve kredi kartı olmak üzere farklı ödeme seçenekleri sunmak zorunda olduğuna bunun tüketicinin yasal hakkı olduğuna dikkati çekerek, "Tüketici, almış olduğu ürünün veya hizmetin ödemesini ister kart, ister nakitle yapabilmeli. Aksi bir uygulama tüketicinin seçimlik hakkı ortadan kaldırmış olur." ifadelerini kullandı.

Koçal, nakit ödeme seçeneğini ortadan kaldırarak kredi kartı kullanımının daha fazla teşvik edilmesinin tüketicileri daha fazla tüketime yönelttiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Birçok firma kredi kartıyla alışverişte mutlaka komisyon farkı uyguluyor. Nakit ödeme seçeneği sunulmadığında, kartla ödemede fiyatlara komisyon ilave edildiği yönünde şüpheler artacaktır. Tüketiciler, nakit ödeme seçeneğinin sunulmaması durumunda satıcıya nakit ödeme seçeneğinin neden sunulmadığını sorabilirler ve bu doğrultuda haklarını arayabilirler."

Hilal Baldemir

Kaynak: Sözcü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.