Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İçişleri Bakanlığı duruma el koydu! Yabancılarla evlilikte yeni düzenleme

İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından alınan yeni kararla evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı almak isteyenlere engel kondu. Evlendirme memurluklarına gönderilen yazıya göre, evlenmek isteyen yabancı uyruklu kişinin ülkede yasal kalış hakkının olması gerektiği belirtildi. Aksi halde bu kişilerin Türkiye’de evlenme hakkı olmayacak.

Haber Giriş Tarihi: 27.06.2024 11:31
Haber Güncellenme Tarihi: 27.06.2024 11:31
Kaynak: DHA
İçişleri Bakanlığı duruma el koydu! Yabancılarla evlilikte yeni düzenleme

Son dönemlerde yabancı uyruklu kişilerin Türk vatandaşlarıyla evlenerek vatandaşlık almaya çalışması ve hatta vatandaşlık için formalite evlilikler yapması en çok tartışılan konular arasındaydı.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, resmi nikâhla Türk vatandaşlığı elde etmenin engellenmesi amacıyla Türklerle evlenmek isteyen yabancıların ülkede yasal kalış hakkının olması gerektiğine karar vererek bunu yasal zorunluluk haline getirdi.

Yeni karara göre; Türkiye'ye kaçak yollarla giren ve pasaport ya da onun yerine geçen resmi bir belgesi bulunmayan kimseler ne Türklerle ne de kendi uyrukları arasında evlenemeyecek.

TÜRKİYE'YE YERLEŞMEK İSTEYEN YABANCI SAYISINDA REKOR

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, evlendirme memurluklarına düzensiz göç ve kamu düzeninin sağlanması amacıyla aldığı yeni kararı yazılı olarak gönderdi. Yazıda 2000'li yılların başından bu yana Türkiye'ye gelip yerleşmek isteyen yabancıların sayısında ciddi oranda artış yaşandığı, Türk vatandaşları ile evlilik yaparak ikamet izni alınmasının da suistimale açık bir hale geldiği ve Türk vatandaşı olabilmenin kapılarını açtığı belirtilerek evlenmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin yasal kalış hakkının bulunmaması halinde evlenme müracaatının kabul edilmemesi gerektiği belirtildi.

"TÜRK VATANDAŞLIĞI KAZANMASI KOLAY GÖRÜLÜYOR"

Gönderilen yazıda, "Bakanlığımıza intikal eden yazılarda, sınırlarımızda bulunan ülkelerde yaşanan karışıklıklar ve ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle 2000'li yılların başından itibaren ülkemize yasal veya yasal olmayan yollardan gelerek yerleşmek isteyen yabancıların sayılarında büyük artış yaşandığı, Türk vatandaşı ile evlilik, ülkemizde ikamet izni alınması ve Türk vatandaşlığı kazanılmasında uygulanabilirliği kolay göründüğünden en çok tercih edilen yöntemlerden biri olup suistimale açık bir konu olduğu, ülkemize yasal yollardan giriş yapmamış olan yabancıların evlilik işlemlerinin gerçekleştirilmesi milli güvenlik ve egemenliğimizi tehdit edebilecek art niyetli kişilere, kolaylıkla ülkemizde kalma imkânı sağladığı, Türk vatandaşı olabilmenin kapılarını da açtığı bildirilmiştir." ifadeleri yer aldı.

YASAL KALIŞ HAKKI OLMADAN EVLENME MÜRACATI ALINMAYACAK

Yazının devamında "Kamu düzeninin sağlanması ve düzensiz göç ile etkin mücadele edilebilmesi amacıyla bir Türk ile bir yabancının veya iki yabancının evlenme işlemlerinde yabancı uyruklu kişinin geçerli pasaportu veya pasaport yerine geçen belge ile birlikte ülkemizde yasal kalış hakkının olması halinde evlenme müracaatının alınması ve durumun, ilinizdeki tüm evlendirme memurluklarına duyurulması." ifadelerine yer verildi.

Hilal Baldemir

Kaynak: DHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.