Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Özhaseki bütün belediyelere seslendi: Kentsel dönüşüm için kapımız açık

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri ziyareti esnasında yaptığı açıklamada A’dan Z’ye bütün belediye başkanlarına kentsel dönüşüm çağrısı yaptı. Özhaseki, kentsel dönüşümün önemine vurgu yaparak, "Gelsinler, kapımız sonuna kadar açık.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2024 14:54
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2024 14:54
Kaynak: DHA
Bakan Özhaseki bütün belediyelere seslendi: Kentsel dönüşüm için kapımız açık

Son günlerde yurdun birçok bölgesinde peş peşe gelen deprem haberleri vatandaşlarda büyük korku ve endişe yarattı. Son olarak Tokat’ta meydana gelen önce 4.7 sonraki gün ise 5.6 şiddetindeki depremler çevre illerden de hissedilirken kentte yıkımlara da neden oldu.

Tüm bu depremler akıllara yeniden Türkiye’deki en büyük sorun olan kentsel dönüşümü getirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yerel seçimlerin ardından Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen AK Parti adayı Memduh Büyükkılıç'ı ziyaret etti.

Bu ziyaret esnasında önemli açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, deprem riskine ve kentsel dönüşüme dikkati çekti.

Özhaseki açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"KIRILMAMIŞ 500'E YAKIN FAY HATTI VAR"

Değerli arkadaşlar durmadan ifade etmeye çalışıyorum. Görevim icabı. Türkiye bir deprem ülkesi. Bu gerçekliği bilelim, ona göre hareket edin. Bilim adamlarına göre şu anda kırılmamış 500'e yakın fay hattı var. Ülkenin her bir köşesi kendini emin görüp 'bizim burada bir şey olmaz, zaten baktığımız eski haritalarda burası üçüncü derece, dördüncü derece gözüküyor' gibi bir hayale kapılmasın. Her tarafta her an deprem olabilir. Bu gerçekliği bilerek hareket edeceğiz. Her ne yapıyorsak bu gerçekliğe uygun şekilde yapacağız.

"HANGİ PARTİLİ OLURSA OLSUN, A'DAN Z'YE AKLINIZA GELEN BÜTÜN PARTİLER GELSİN"

Evlerimizi ve iş yerlerimizi depreme dayanıklı yapacağız. Geçmişte kalan konutlarımızın ve iş yerlerimizin yenilenmesi için de kentsel dönüşüm projelerimizi durmadan açıklıyoruz. Bakın şimdi seçimler yeni bitti. Belediye başkanı arkadaşlar göreve başladılar. Benim onlardan ricam, lütfen kentsel dönüşüm yapacak şekilde şehirlerinin depreme dayanıksız bölgelerinde hazırlıklar yapsınlar. Gelsinler kapımız sonuna kadar açık. Hangi partili olursa olsun, A'dan Z'ye aklınıza gelen bütün partiler gelsin.

"SEFERBERLİK İLAN EDEREK BU KONULARI HASSASİYETLE ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR"

Kentsel dönüşüm yapmak istediklerinde, çalışma yapmak istediklerinde elimizden ne geliyorsa yapacağız. Çünkü deprem geldiğinde, evlerimizi iş yerlerimizi yıktığında kimseye cinsiyet sormuyor. 'Hangi millettensin' diye sormuyor. Irkını, dinini, imanını, mezhebini sormuyor. En sevdikleriyle beraber alıp götürüyor. Öyle bir ortamda bizim adeta seferberlik ilan ederek bu konuları hassasiyetle çalışmamız gerekiyor.

TOKAT'TAKİ DEPREM, İSTANBUL'DAKİ TOPRAK KAYMASINA İLİŞKİN

Tokat'ta yaşanan depremin ardından ekiplerin çalışma halinde olduğunu belirten Bakan Özhaseki, şöyle konuştu:

Evet, Tokat'ta oldu. Devamını da eğer takip ettiyseniz başka illerde de oldu. Bu haberleri alacağız. Ama en çok sevindirici tarafı, haliyle bir ölüm hadisesinin olmaması. Hasar az, zaten depremin ilk olduğu andan itibaren o bölgede bulunan bizim Çevre Şehircilik’in ne kadar birimi varsa teyakkuzdalardı. Vali beylerin emrindelerdi. AFAD'la birlikte çalışmaya başladılar. Onlar tespitleri yaptılar. Ciddi şekilde korkulacak bir hasar tespiti gelmedi.Dün akşam da İstanbul'da bir kayma hadisesi vuku buldu. Yine biz teyakkuzdaydık. TOKİ Başkan Yardımcımız, İstanbul Kentsel Dönüşüm Başkanımız hep olay yerindelerdi. Vali Bey'le yaptığımız istişarelerle de o bölgede bulunan 14 tane konutu tedbir olarak boşalttık. Onların da zaten zaman içerisinde barınma ihtiyacını karşılayacak şekilde de adımlarımızı atıyoruz.

Hilal Baldemir

Kaynak: DHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.