Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sosyal medyada boykot furyası büyüyor! Kafe ve restoran boykotundan sonra fiyatlar geriler mi?

Özellikle son aylarda kafe ve restoranlarda artan yeme-içme fiyatları son günlerde sosyal medyada büyük bir gündem oluşturuyor. Karşılaştıkları fiyatları paylaşan vatandaşlar sosyal medyada büyük bir boykot hareketinin öncüsü oldu. Sosyal medyada başlayan bu hareketle vatandaşlar 20-21 Nisan tarihlerinde kafe ve restoranlara gitmeme çağrısı yaptı. Peki, boykot hareketinden sonra kafe ve restoranlarda fiyatlar geriler mi? İşte bu sorunun cevabı…

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2024 12:59
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2024 12:59
Kaynak: Milliyet
Sosyal medyada boykot furyası büyüyor! Kafe ve restoran boykotundan sonra fiyatlar geriler mi?

Türkiye’de artan enflasyonla birlikte yeme-içme sektöründe de ciddi bir maliyet artışı yaşandı. İşletmeler bu maliyet artışını karşılayabilmek için ürün fiyatlarında artışa gitmek zorunda kaldı. Fakat bazı fırsatçılar enflasyonu bahane ederek fahiş fiyat artışına gidince bu durum vatandaşların tepkisine neden oldu.

Sosyal medya kullanıcıları son dönemlerde kafe ve restoranlarda karşılaştıkları fiyatlar karşısında adeta şoke oluyor. Sosyal medyada sık sık paylaşılan gıda fiyatları ve restoran adisyonları kullanıcılar tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Bunun üzerine sosyal medyada başlatılan boykot hareketiyle vatandaşlar 20-21 Nisan tarihlerinde kafe ve restoranlara gitmeyerek fahiş fiyatları boykot etmeye karar verdi.

Peki yapılacak olan bu boykot fahiş fiyatlara bir çözüm olur mu? Boykot farklı sektörlere de sıçrar mı? Konuyla ilgili merak edilenleri Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, açıkladı. Ağaoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Pandemi sürecinde tüm dünyada artış trendine giren gıda fiyatları Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım örgütü FAO'nun verilerine göre son üç yılda küresel piyasalarda yüzde 24, ülkemizde ise yüzde 336 arttı. 36 ayın 19 aylık sürecinde gıda fiyatları küresel piyasalarda gerilemesine rağmen, bizde her ay yükselişini sürdürdü.

‘TÜKETİCİLER ADETA İSYAN ETTİ’

TÜİK verilerine göre mart sonu itibarıyla son bir yılda dünyadaki gıda fiyatları yüzde 7 geriledi, ancak bizde yüzde 70.5 artış gösterdi. Gıda fiyatlarındaki ülkemizdeki artış lokanta, cafe, pastane gibi yiyecek, içecek satan mekanların ve fastfood satış noktalarının fiyat listelerine aşırı zam olarak yansıyınca tüketiciler adeta isyan ettiler ve hafta sonu bu işyerlerini boykot kararı aldılar.

‘BOYKOT EYLEMİNİ DESTEKLİYORUZ’

TÜKONFED sosyal medyada çığ gibi büyüyen bu boykot eylemini destekliyor ve tüm bileşenleriyle boykota iştirak edecektir.

BİR BARDAK ÇAY 66 LİRA!

Yiyecek satışı yapılan yerlerin bazılarında içerik miktar ve kalitesiyle oynanmış, lahmacunun harcındaki kıyma miktarı, döner dürümdeki et miktarı düşürülerek istismar edilmiştir. Ayrıca yakın zaman öncesine kadar 25 liradan satılan bir bardak çayın fiyatı maliyet artışına paralel oranda zam yapılarak 40 liraya satılması gerekirken 66 liraya ulaşmıştır.

BOYKOT DİĞER SEKTÖRLERE DE YAYILIR MI?

Bu eylem diğer fahiş fiyat uygulayan sektörlere de ibret olsun diye yapılıyor. Onlar da hesaplarını kitaplarını iyi yapsınlar. Tüketici en büyük kozunu kullanıp tüketmeme tercihine yönelirse o firmaların sonu çok kötü olacaktır.

‘FİYATLAR DÜŞMEZSE BOYKOT SÜREKLİ HALE GELECEK’

Bu amaçla fiyatların düşmesini amaçlayarak ülkemiz tüketicisi bu kitlesel eylemi gerçekleştirme kararı almıştır. Fiyatların düşmemesi halinde boykot belki sürekli hale getirilecektir. Tekrarlayarak süreklilik arz edecektir.

BOYKOT KARARI FİYATLARI DÜŞÜRÜR MÜ?

Boykot kararı alındı, yediğimiz içtiğimiz şeylerin fiyatları uçtu. Ülkemiz tüketicisi bilinçli davranarak tepkisini ortaya koydu ve bu tepkisini de aldığı bu kararla hayata geçiriyor. Uygulanacak bu boykotun diğer sektörler için de emsal teşkil etmesini bekliyor ve fiyatların aşağı yönlü hareket edeceğini umuyorum.”

Hilal Baldemir

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.