Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Akaryakıtta yeni dönem 2025’te başlıyor! Usulsüz fatura devrine son

Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS), 2025 itibarıyla yürürlüğe girecek yeni düzenlemeyi duyurdu. Buna göre UTTS yakıt alan araçların plakalarını otomatik olarak tanıyarak fiş ve faturalarda bu bilginin yer almasını sağlayacak.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2024 11:39
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2024 11:39
Kaynak: AA
Akaryakıtta yeni dönem 2025’te başlıyor! Usulsüz fatura devrine son

Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi tarafından geliştirilen yeni sistemle akaryakıt alan araçların plakaları otomatik olarak kayıt altına alınacak ve bu bilgi fiş ve faturalarda yer alacak.

Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS) sayesinde bu yeni uygulama 2025 yılından itibaren vergi mükellefi kişi ve kuruluşlar için zorunlu hale gelerek, akaryakıt sektöründe usulsüz fatura kullanımından kaynaklanan yıllık ortalama 15 milyar liralık vergi kaybının önüne geçilmesi sağlanacak.

AKARYAKIT SEKTÖRÜNDE YENİ DÖNEM

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın akaryakıt sektöründe usulsüz fatura kullanımının önüne geçmek ve vergi kaçağını engellemek için geliştirdiği yerli ve milli sistem olan UTTS'nin tüm altyapı çalışmaları tamamlandı.

UTTS, akaryakıt alan vergi mükellefi araçları otomatik olarak tanıyarak fiş ve faturalarda bu araca ait bilginin yer almasını sağlayacak. Böylelikle araç plakalarının sisteme manuel olarak girilmesinden dolayı ortaya çıkan usulsüz fatura uygulaması sona erecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı, UTTS sayesinde akaryakıt sektöründe usulsüz fatura kullanımından meydana gelen ve her yıl 15 milyar liraya yaklaşan vergi kaybının önüne geçmeyi amaçlıyor. UTTS, devletin vergi güvenliğini sağlarken bir yandan da akaryakıt sektöründe rekabet ortamı oluşturacak.

SADECE VERGİ MÜKELLEFLERİ İÇİN ZORUNLU

UTTS, yalnızca vergi mükellefi olan kişi ve kuruluşlar için zorunlu bir uygulama olacak. Bu kişi ve kuruluşların, iş yerlerine ait veya kiralama yoluyla edindikleri taşıtlara taşıt tanıma birimini 31 Aralık 2024'e kadar taktırmaları zorunlu olacak. UTTS kapsamında yükümlü kılınmamış bireysel taşıt sahipleri ise sistemden isteğe bağlı olarak faydalanabilecek.

Sistem kapsamında vergi mükellefleri, akaryakıt harcamalarını gider olarak gösterebilmek için söz konusu alışverişleri sırasında, UTTS kapsamında düzenlendiğini gösteren ödeme kaydedici cihaz fişi almakla yükümlü kılındı. 31 Aralık 2024'ten sonra UTTS'den düzenlenmeyen belgeler, vergi kanunları bakımından hiç düzenlenmemiş sayılacak ve vergi indirimine söz konusu olmayacak.

SİSTEMİN İŞLEYİŞİ

Kurulum ve işletme görevi Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğüne verilen UTTS sisteminin paydaşları arasında, akaryakıt dağıtım şirketleri ve akaryakıt istasyonu işletmecileri, yetkili donanım üreticileri, yetkili taşıt ve istasyon montaj firmaları, yeni nesil pompa ödeme kaydedici cihaz üreticileri (YN Pompa ÖKC) ve taşıt sahibi mükellefler yer alıyor.

Hilal Baldemir

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.