Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Afrika’dan çöl tozu geliyor! Göz gözü görmeyecek

Geçtiğimiz haftalarda Afrika’dan gelmesi beklenen çöl tozları Türkiye genelinde etkisini göstermeye başladı. Kandilli Rasathanesi'nden Adil Tek, "Bugün itibarıyla Türkiye'nin batısından etkili olmaya başlayacak çöl tozu perşembe tüm Türkiye'de etkisini gösterecek" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2024 11:38
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2024 11:38
Kaynak: Hilal Baldemir
Afrika’dan çöl tozu geliyor! Göz gözü görmeyecek

Afrika’dan gelecek çöl tozuna karşı uzmanlar geçtiğimiz haftalarda uyarıda bulunmuştu. Özellikle astım, toz alerjisi ve solunum yolları rahatsızlıkları olan kişilerin zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları konusunda uyarı yapılmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, özellikle Afrika’dan gelen çöl tozlarının her yıl rüzgârla birlikte bahar aylarında Anadolu'ya kadar ulaştığını söyledi.

Çöl tozunun demir içerdiğini belirten Başkan Tek, yağışla birlikte yeryüzüne inen tozun bitki, toprak ve su kaynakları için önemli işlev gördüğünü anlattı.

"PERŞEMBE GÜNÜ TÜM TÜRKİYE'DE ETKİLİ OLACAK"

Tek, Türkiye'nin genellikle Afrika ve Orta Doğu kaynaklı çöl tozlarından etkilendiğini vurgulayarak, "Ülkemizde özellikle bu dönemde çöl tozu daha yoğun olarak gerçekleşmektedir." dedi.

Türkiye'nin bugün itibariyle Afrika'dan gelen çöl tozunun etkisi altını girdiğini aktaran Tek, "Bugünden itibaren yurdumuza gelen çöl tozunun etkisi hafta sonuna kadar devam edecek. Bugün itibarıyla Türkiye'nin batısından etkili olmaya başlayacak çöl tozu perşembe tüm Türkiye'de etkisini gösterecek. Cumadan itibaren etkisini kaybedecek çöl tozu hafta sonuyla birlikte ülkemizi terk edecek." diye konuştu.

Tek, yarın özellikle Akdeniz, İç Anadolu ve Marmara'da çöl tozunun daha etkili olacağını belirterek açıklamasına şöyle devam etti:

Trakya Bölgesi ve Ege'nin kuzey kesimleri yarın alacağı yağışla tozun etkisini biraz kaybedecek. Ayrıca cumartesi Orta Akdeniz'den bir yağış sistemi geliyor. Marmara, Ege, İç Anadolu, Akdeniz'in batısı, batı ve orta Karadeniz'de yağışlı sistem etkili olacak. Çöl tozu çamurlu yağmura yol açabilir. Ayrıca çöl tozunun etkili olduğu bu günlerde gökyüzü daha kızıl olacak.

"ASTIM VE ÜST SOLUNUM YOLU SIKINTILARI OLANLAR BU GÜNLERDE DİKKATLİ OLMALI"

Adil Tek, çöl tozu nedeniyle hava kalitesinin bu dönemde ciddi şekilde düşeceğini dile getirdi.

Yoğun ve uzun süreli toza maruz kalmanın insanların sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirten Tek, "Türkiye'deki vatandaşlar sürekli toza maruz kalmıyor. Bu nedenle toza karşı daha hassaslar. Yaşlılar, çocuklar, rahatsızlığı olanlar tozdan daha fazla bu nedenle etkileniyor. Toza uzun süre maruz kalmak insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ayrıca astım ve üst solunum yolu sıkıntıları olanlar bu günlerde dikkatli olmalı. Sağlığımıza bu günlerde dikkat edelim." değerlendirmesinde bulundu.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.