Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Fahiş fiyat artışı için yeni kanun! Bakan Bolat’tan boykot çağrısı

Son dönemlerde enflasyon artışı bahane edilerek yapılan fahiş fiyat artışları vatandaşın gündemindeydi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat artışına karşı alt sınır uygulaması, 2020'de çıkan kanunda 10 bin liraydı, 2024 yılı başında rakam değer artışından sonra 52 bin 500 liraya çıkmıştı, bizim teklifimiz 80 bin liraya çıkarmak" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2024 10:58
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2024 10:58
Kaynak: AA
Fahiş fiyat artışı için yeni kanun! Bakan Bolat’tan boykot çağrısı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, CNN TÜRK televizyonunda katıldığı programda, son dönemlerde özellikle vatandaşın şikâyetçi olduğu fahiş fiyat artışlarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Bolat, Türkiye'nin ekonomik durumu ve buna ilişkin alınan önlemlere değindi.

Türkiye'nin, 1973 ile 2003 yılları arasında 2 ve 3 haneli enflasyon değerleri gördüğünü hatırlatan Bakan Bolat, AK Parti iktidara geldikten sonra 2004 yılında enflasyonun tek haneye düştüğünü yeniden hatırlattı.

Bolat, 2020 yılında ortaya çıkan pandemiyle stokçuluk ve karaborsacılık faaliyetlerinin ciddi şekilde hortladığını söyledi. Arz talep dengesizlikleri döneminde, bütün dünya gibi Türkiye'nin de yüksek enflasyonla karşı karşıya kaldığının altını çizen Bolat, yüksek fiyat artışlarının 2021 ve 2022'de de devam ettiğini belirtti.

"REKABET KANUNUNDA BU DEĞİŞİKLİKLERİ YAPACAĞIZ İNŞALLAH"

Stokçuluk ve karaborsacılıkla mücadele için Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu getirildiğine dikkati çeken Bakan Bolat, yoğun denetimlerle, fahiş fiyat uygulayanlara karşı yaptırımların hızlıca devreye alındığını vurguladı.

Bu kapsamda cezaların artırılması için kanun kapsamında yeni bir çalışma yaptıklarını ve Parlamentoya sunduklarını anlatan Bakan Bolat, şöyle dedi:

"Fahiş fiyat artışıyla ilgili olarak getirilen rekabet kanununda bu değişiklikleri yapacağız inşallah. Fahiş fiyat artışına karşı alt sınır uygulaması, 2020'de çıkan kanunda 10 bin lira yazıyordu, 2024 yılı başında rakam değer artışından sonra 52 bin 500 liraya çıkmıştı, bizim teklifimiz 80 bin liraya çıkarmak. Üst sınırda da 100 bin lira yazıyordu, değer artışından sonra 525 bin liraya yükselmişti, bunu da 800 bin liraya çıkaracağız. Teklifimiz bu ama parlamento ne karar verirse o. Mutlaka caydırıcı olacaktır, önemli olan uygulamaları tavizsiz şekilde yapmak."

"KİM FAHİŞ FİYAT UYGULUYORSA VATANDAŞIN ONU BOYKOT ETMESİ GEREKİR"

Bu çerçevede denetmenlerin sayısını ve sıklığını artırdıklarının altını çizen Bakan Bolat, şu değerlendirmede bulundu:

"Stokçuluk noktasında da kanunda alt sınır 100 bin liraydı, şu andaki uygulamamız 353 bin lira firma başına, bunu da 800 bin liraya yükselteceğiz. Üst sınır ise 2020'deki kanunda 2 milyon liraydı, şu an 7 milyon 65 bin lira olarak uygulanıyor, teklifimiz 11 milyon liraya çıkarmak. Amansız bir mücadele yapacağız. Geçici kapatma uygulaması da gelecek. 15 güne yakın geçici kapatma uygulaması da teklif arasında. Kim fahiş fiyat uyguluyorsa vatandaşın onu boykot etmesi gerekir. Hem bize şikâyet edebilir hem de alışveriş yapmayarak o işletmeyi cezalandırmak mümkün."

"2 MİLYAR DOLARI BİR KALEMDE SİLMİŞ OLDUK"

Bolat, 7 Ekim'den itibaren İsrail'e ambargo kararı alan tek ülkenin Türkiye olduğunu, ihracatın kısmen engellendiğini bildirerek şu cümleleri kurdu:

"Aldığımız tedbirlerin yıllık karşılığı 2 milyar dolar, 2 milyar doları bir kalemde silmiş olduk. Gazzelilerin çektiği acı karşısında inanılmaz bir savaş veriyoruz. Geçici depolama alanları ve transit ticaret üzerinden de 1019 ürünün o bölgeye gitmesine izin vermedik. Gelişmelere göre, hükümet toplanıp devletin ilgili kurumları koordinasyon içinde yeni kararlar alabilir."

Hilal Baldemir

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.