Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Senetle telefon nasıl alınır?

Özellikle son 3 yıl içerisinde artan vergiler nedeniyle peşin parayla telefon almak neredeyse imkansız bir hale geldi. Vatandaşlar telefon alabilmek için farklı ödeme yöntemlerine başvurmak zorunda kalıyor. Bu ödeme yöntemleri arasında kredi kartına taksit, faturalı hat üzerine taksit ya da senetle taksitli gibi seçenekler mevcut. Genellikle senetle ödeme yöntemi oldukça sık tercih edildiği için bu ödeme yöntemini kullanan yerler araştırılıyor. Peki, senetle telefon nasıl alınır? İşte bu sorunun cevabı…

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2024 12:38
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 12:38
Kaynak: Hilal Baldemir
Senetle telefon nasıl alınır?

Günümüzde elektronik cihazlara uygulanan katma değer vergisi oldukça yüksek bir hale geldiği için neredeyse taksitsiz bir şey almak mümkün değil. Bu nedenle birçok taksitli ödeme yöntemi vatandaşlar tarafından tercih ediliyor. Kredi kartı kullanmayanlar ya da vade farkı ödemek istemeyenler senetle alışveriş yapacakları yerleri tercih ediyorlar. Senetle elektronik alet almanın detaylarını merak edenler bu konuyu araştırıyor. özellikle yeni bir telefon almak için bu yöntem oldukça sık tercih ediliyor. Peki, senetle telefon nasıl alınır? İşte merak edilen sorunun cevabı…

Senetle telefon nasıl alınır?

Kulağa eski günlerden kalan tanıdık bir dost gibi gelse de senet ile borçlanarak cep telefonu ve benzeri elektronik cihaz alma yöntemi son yıllarda bir hayli yaygın. Kredi kartı kullanmayan ya da banka ile çalışmayan kişiler için veya faturalı hat üzerine taksit farkı ödemek istemeyenler için de senetle alışveriş ideal bir borçlanma sistemi. Bu yöntemde tarafınıza verilen senetleri imzalıyor ve her ay belirlenen tutarı ödüyorsunuz.

BDDK tarafından belirlenen taksit sayısı, senet ile borçlanma sırasında da aynı şekilde geçerlidir. Ancak kredi puanı taksitli alışveriş için veya kredi için tutmayan ya da bankalarla çalışmak istemeyenler için senetli alışveriş kullanılabilecek bir yöntemdir. Senetli satışlarda eklenen vade farkı bazen oldukça yüksek çıkabiliyor. Bu nedenle iyi bir araştırma yapmadan senetli bir şekilde telefon alınmamalıdır.

Senetle alışverişte de yine alışveriş kredisinde olduğu telefonların fiyatına göre vade sayısı değişiyor. Yüksek etikete sahip olan telefonlar 3 ay vade ile sınırlıyken daha düşük fiyat etiketine sahip telefonlar için 12 aya kadar vade imkânı mevcuttur.

Senet için gereksinimler

  • Belgelenebilir gelir.        

  • Finansal işlemlerde düzenli ve tam ödeme geçmişi.        
  • Bazı durumlarda ödemeye kefil olacak birisi.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.