Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Şahıs şirketi nasıl kurulur maliyetleri neler?

Son yıllarda özellikle e-ticaret yapmak isteyenlerin ve home ofis çalışmak isteyenlerin en sık tercih ettiği iş kurma girişimlerinin başında şahıs şirketi kurmak geliyor. Hem daha hızlı yapıldığı için hem de maliyeti limited ve anonim şirket kurmaktan daha düşük olduğu için çok fazla tercih edilmektedir. Çok sık tercih edilme nedenlerinden biri de şahıs şirketlerinin yönetilmesi, kuruluş ve kapanış süreçleri daha basit şekilde gerçekleşir. Bu yöntemle iş kurmak isteyenler şahıs şirketinin nasıl kurulacağını ve maliyetini araştırıyor. Peki, şahıs şirketi nasıl kurulur maliyetleri neler? İşte merak edilen soruların cevabı…

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2024 12:43
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2024 12:43
Kaynak: Hilal Baldemir
Şahıs şirketi nasıl kurulur maliyetleri neler?

Günümüzde en çok tercih edilen şirket kurma yöntemlerinden olan şahıs şirketi genellikle tek kişi tarafından kurulur fakat aynı zamanda ortaklar ile de kurulabilir. Şahıs şirketi ortakların sorumluluklarının sınırsız olduğu bir şirket türüdür. Fakat diğer yandan ortaklık devri gibi meselelerin çok zor olmasından dolayı genellikle tek kişi tarafından kurulur. Daha çok e-ticaret yapmak isteyenler ve home ofis çalışanlar bu şirket türünü tercih eder. Yönetmesi ve kuruluş, kapanış süreçleri oldukça kolaydır. Peki, şahıs şirketi nasıl kurulur maliyetleri neler? İşte merak edilen soruların cevabı…

şahıs şirketi kurmanın maliyeti nedir

Şahıs şirketi nasıl kurulur maliyetleri neler?

Şahıs şirketi, günümüzde bireysel girişimciliğin artması ve kendi işinin patronu olma fikrinin insanlar arasında giderek daha popüler hale gelmeye başlamasıyla yaygınlaşmış bir şirket türüdür. Sade yapısı ve kurulmasının kolaylığıyla ticari hayata atılan birçok kişi için oldukça rahat bir seçenek sunar.

Şahıs şirketi vergi dairesi ya da e-devlet üzerinden birkaç gün içinde kurulabilecek kadar kolay bir yöntemdir. Vergi dairesinden şahıs şirketi kurmak için teslim edilmesi gereken belgeler şunlardır:

şahıs şirketi nedir

-Kuruluş başvuru formu

-Kimlik belgesi fotokopisi,

-2 adet vesikalık fotoğraf,

-Noter onaylı imza beyannamesi,

-2 adet ikametgâh belgesi.

-İş yerinin adresini gösteren kira sözleşmesi ya da tapu fotokopisi

-Eğer kuruluş işlemleri kendi adınıza mali müşavir ya da muhasebeci tarafından yapılacaksa noterden vekaletname alınmalıdır.

Ayrıca ev adresinizi şirketinizin adresi olarak göstererek şahıs şirketini kurabilirsiniz. Evin mal sahibi sizseniz stopaj ücretine tabi tutulmazsınız. Eğer kiracıysanız kiracı olduğunuz dairenin şirket adresi olarak gösterilmesi durumunda ise brüt kira gideri üzerinden yüzde 20 stopaj ödenir. 

E-devlet üzerinden şahıs şirketi kurabilmek için ise, İnteraktif Vergi Dairesi’ne www.ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak başvuru adımları hızlıca ve kolayca tamamlanabilir. Sonraki birkaç gün içerisinde belirtilen faaliyet adresine vergi memurları tarafından yapılacak kontrol sonrası vergi levhası edinilebilir. 

Şahıs şirketi kurma maliyetleri ise şu şekildedir:

Şahıs İmza Beyannamesi (Noter): 400 - 450 TL

Muhasebeci vekaleti (Noter): 1.000 TL

Serbest muhasebeci mali müşavir iş yeri açılış ücreti: 900 – 1.200 TL arası

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.