Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Metaverse nedir?

Geçtiğimiz yıldan bu yana sık sık duymaya başladığımız Metaverse terimi ile ilgili merak edilenler arama motorlarında aratılıyor. Teknolojinin giderek daha ileri seviyelere çıkmasıyla hayatımızda dijital nesnelerin ve dijital ortamlarda gerçekleşen olayların her çeşidi entegre oluyor. Sanal gerçeklik ile hayatlarımız farklı bir yöne evrilirken Metaverse kavramı da hayatımıza bir anda girerek hızla yayılmaya başladı. Peki, nedir bu Metaverse? İşte tüm detaylarıyla sizler için derledik…

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2024 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2024 12:36
Kaynak: Hilal Baldemir
Metaverse nedir?

Geçtiğimiz yıllarda sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik terimleri ile tanışmış ve bunları hayatımızın içine almıştık. Okullarda kullanılmaya başlanan bu teknolojilerin hayatımızın bir parçası haline gelmesi için biraz daha zaman gerekse de birçok kişi temelde bu terimlerin ne anlama geldiğini öğrendi ve hatta deneyimledi. Bu teknolojilerin arkasından ortaya çıkan bir diğer teknoloji ise Metaverse olarak karşımıza çıkıyor. Metaverse terimi birçok kişi tarafından anlaşılsa da henüz bu konuya hakim olmayan çok sayıda insan bulunuyor. Peki, Metaverse nedir? İşte merak edilen sorunun cevabı…

Metaverse terimi temel olarak, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin bir araya geldiği, insanların gerçek dünyadan sanal dünyaya geçiş yapabildiği bir platformu temsil ediyor. Metaverse sanal bir dünya olarak tanımlanabilir. Fakat, bu sanal dünya, insanların gerçek dünyada yaptığı birçok eylemi yansıtmak ve hatta geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır.

Metaverse kavramını kavrayabilmek için öncelikli olarak kelimenin kendisine bakmak gerekir. “meta” Yunancada “sonra, öte” anlamlarına gelen bir kelimedir. Meta kelimesi ve İngilizcedeki “universe” kelimelerinin birleştirilmesi ile türetilen Metaverse kelimesi de kısaca “evrenötesi” anlamına gelmektedir.

Metaverse, 3D grafikler, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve diğer gelişmiş dijital teknolojileri birleştirerek kullanıcılarına etkileşimli bir deneyim imkanı sunar. İnsanlar Metaverse evreninde sanal karakterler yaratabilir, sosyal etkileşimlerde bulunabilir, ticaret yapabilir ve hatta maddi değeri olan sanal mülkler edinebilirler.

Kısaca tanımlamak gerekirse Metaverse, tüm teknolojik ve dijital dünyaların birleştirilmesiyle oluşturulan kolektif bir sanal paylaşım alanına, yani içinde tüm dijital dünyaların bütünleştirildiği kurgusal bir evrene verilen isimdir. Birçok insana göre, gelecekte oluşturulacak olan bu Metaverse’e sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik teknolojileri aracılığıyla ulaşmak mümkün olacak.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.