Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Marmara hafta sonu baharı yaşayacak! İşte Meteorolojinin o tahmini

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre Marmara genelinde hafta sonu boyunca hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Özellikle İstanbul’da havanın 20 derecenin üzerine çıkması bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2024 10:08
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2024 10:08
Kaynak: Hilal Baldemir
Marmara hafta sonu baharı yaşayacak! İşte Meteorolojinin o tahmini

Son 1 haftadır yurt genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Yurdun birçok kesiminde adeta bahar havası yaşanıyor.

Meteoroloji Genel müdürlüğü tarafından yayınlanan 5 günlük hava tahmin raporuna göre, hava sıcaklıklarının özellikle hafta sonu boyunca batı kesimlerinden başlayarak artacağı ve mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. 

Artan hava sıcaklıkları nedeniyle, yurt genelinde sıcak bir hava dalgası yaşanması bekleniyor.

MGM tarafından yayınlanan rapora göre, önümüzdeki beş günlük periyot içerisinde hava sıcaklıklarının Ankara'da 16, İstanbul'da 21, Antalya'da 21, İzmir'de 20, Samsun'da 14, Diyarbakır'da 16 ve Adana'da 22 dereceye kadar yükselmesi bekleniyor.

"Batıda kar yağışına hasret kaldık"

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen yaptığı değerlendirmeler ile şu açıklamalarda bulundu:

"Rüzgar olmasa hiç üşümeyeceğiz aslında ama rüzgar biraz üşütüyor tabii ki. Rüzgarın üşütme özelliği var. Şile'ye yaz gelmiş neredeyse hani bahar gelmiş diyelim. Yani kıştan çıkınca baharı görünce yaz zannediyoruz. Şimdi tabii bu sene hep böyle geçti buralar. Buralar dediğim İstanbul, Marmara, Ege, İç Anadolu hepsi böyle. Neden böyle geçti? Aralık, ocak, şubat bunlar kış ayları. Bize gelen meteorolojik sistemler ya Balkanlardan gelir yahut da Sibirya üzerinden gelir. Çoğunlukla oradan gelir daha doğrusu. Tabii aşağıdan da Akdeniz üzerinde de gelen olur ama çoğunlukla Sibirya ve Balkanlardan gelir. Bu sene azınlıkla oradan geldi. Çoğunlukla nereden geldi? Akdeniz üzerinden. Akdeniz üzerinden gelince de tabii ki İç Anadolu'da ayrı olmak üzere batıda kar yağışına hasret kaldık, olmadı."

"1 hafta Marmara'da yağış yok"

"Artık kar gelecek mi gelmeyecek mi sorularından uzaklaştık. Eylül-Ekim'de yaptığımız konuşmalarda bu sene çok zor demiştik İstanbul'da kar yağışının yağması. Hakikaten de öyle oldu, yağmadı hatta. Şimdi hafta sonu bugünden itibaren 4-5 derece daha ısınacak havalar. Yani hafta sonu İstanbul 20 dereceyi bulur. Mesela kuzey ilçeleri biraz daha fazla olur. Çünkü lodos geleceği için kuzey ilçelerindeki sıcaklıkları biraz daha arttıracak. Yağış yok. Bugün Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur var. Güney Doğu Anadolu'nun doğusunda da yağmur var. Onun dışında bir yağmur yok. Sabah saatlerinde İzmir civarında biraz hafif bir yağmur vardı. Ve bu yağmursuzluk diyelim önümüzdeki 4-5 günde devam edecek. Yani gördüğüm kadarıyla 1 hafta Marmara'da yağış yok. Sıcaklıklar yükseliyor. Bundan sonra yeni bir soğuk hava dalgası gelir mi? Biraz zor gözüküyor. Artık buna göre hayatımızı düzenlememiz lazım."

Pazartesi hünü hava durumu.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.