Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Doların 32 TL olması ile ilgili Mehmet Şimşek'ten açıklama: Endişelenmeyin

Günlerdir dolar kurunda yaşanan artışın ardından yeni bir eşik daha aşıldı ve dolar 32 TL bandına yükseldi. Doların 32 TL bandına çıkmasının ardından gözler Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e çevrildi. Mehmet Şimşek'ten "Döviz piyasasında son dönemde yaşanan dalgalanmanın geçici olduğu değerlendirilmelidir." açıklaması geldi.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2024 12:04
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2024 12:04
Kaynak: Hilal Baldemir
Doların 32 TL olması ile ilgili Mehmet Şimşek'ten açıklama: Endişelenmeyin

Eylül ayından bu yana sınırlı yükselişini devam ettiren dolar kuru piyasalardaki beklentiyle birlikte ocak ayında 30 lira bandına yükseldi. 21 Şubat'ta ise 31 TL'yi görerek bir kez daha tarihi zirveyi gören dolar, değerlenmesini sürdürerek bugün 32 TL seviyesine ulaştı.

Yerel seçim öncesi kurda yaşanan bu hareketlilik oldukça dikkat çekerken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise uyguladıkları ekonomik programın "beklendiği gibi" çalıştığını açıkladı.

Bakan şimşek: Dalgalanma geçici

Kurdaki hareketlilik iç piyasalarda dolara olan ilgiyi artırırken dolarda yeni bir eşiğin aşılması piyasayı yeniden hareketlendirdi. Dolar'ın bugün tarihi zirve olan 32 TL'yi görerek yukarı seviyeleri zorladığı görülürken Bakan Mehmet Şimşek, yeni bir açıklamada bulunarak "dalgalanma geçici" mesajı verdi.

Dolar kurunun hareketlendiği ve 32 bandına çıktığı dakikalarda sosyal medya üzerinden İngilizce bir paylaşım yapan Bakan Mehmet Şimşek, "Fitch'in Türkiye'nin uzun vadeli döviz borç notunu B'den B+'ya, görünümü ise nötrden pozitife yükseltmesi, Türkiye'nin sağlam ekonomi politikalarının gücünü yansıtıyor." dedi.

Bakan Şimşek "Sağlam politikalar sürdürmeye ve yapısal reformları uygulamaya kararlıyız." diyerek "Fiyat istikrarını sağlamak birinci önceliğimiz olmaya devam ediyor. Büyümenin yeniden dengelenmesi süreci oldukça iyi gidiyor; iç tüketim ılımlı seyrediyor ve net ihracat güçleniyor. Cari açık beklenenden daha hızlı daralıyor ve bu yıl GSYİH'nın yüzde 3'ünün çok altına inme yolunda. Türk lirası mevduatın toplam mevduat içindeki payı ağustos ayından bu yana 12 puan arttı. Programımıza olan güven arttıkça bu eğilim devam edecek." ifadelerini kullandı.

"Fiyat istikrarına ulaşmak zaman alacak"

Mali sağlığın yeniden sağlanmasının önlerindeki en önemli hedef olduğunu belirten Şimşek, paylaşımının devamında "Mali ivmenin bu yılın ilerleyen dönemlerinde gerilemesi bekleniyor ve gelir politikalarının daha destekleyici olmaya başlaması bekleniyor. Depremle ilgili harcamalar da dâhil olmak üzere mali açığı gelecek yıl GSYİH'nın %3'ünün altına düşürmeye kararlıyız." ifadelerine yer verirken ifadelerine şu şekilde devam etti:

"Fiyat istikrarına ulaşmanın zaman alacağını akılda tutmak önemlidir. Bu ayki yerel seçimlerin ardından Türkiye'nin, verimliliği artıracak ve rekabet gücünü artıracak reformları da içeren orta vadeli programını sürdürmek için seçimsiz uzun bir dönemi olacak.

Döviz piyasasında son dönemde yaşanan dalgalanmanın geçici olduğu değerlendirilmelidir. TCMB, elindeki tüm araçları kullanarak enflasyon beklentilerini sabitleme kararlılığındadır. TCMB'nin enflasyonu düşürmesine yardımcı olmak amacıyla maliye politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğiz. Özetle Eylül ayında açıkladığımız program beklendiği gibi çalışıyor."

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.