Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bayram tatili 9 gün olacak mı sorusu gündemde? İşte bayram tatili ile ilgili senaryolar

Kış aylarının sonuna yaklaşırken Ramazan ayının başlamasıyla birlikte akıllara gelen ilk soru bayram tatilinin kaç gün olacağı oldu. Hafta sonunun ardından gelen arife günü ve ardından gelen bayram günlerinin yeniden hafta sonu ile buluşmasıyla bayram tatili 9 gün olabilecekken resmi makamların ne karar vereceği merak konusu.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2024 11:43
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2024 11:43
Kaynak: Hilal Baldemir
Bayram tatili 9 gün olacak mı sorusu gündemde? İşte bayram tatili ile ilgili senaryolar

Türkiye’nin en büyük turizm kentlerinden biri olan Antalya'da turizmciler, 8 Nisan'ın da resmi tatil ilan edilip, böylelikle 2 hafta sonunun birleştirerek Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasına yönelik yetkililere çağrı yaptı.

Antalya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, "Ramazan Bayramı'nda da eğer önceden açıklanabilirse, tatil dönemi 1 gün uzatılırsa; toplam 9 gün tatil söz konusu olacak" dedi.

Kış aylarının ve soğuk havaların sona ermesi, 30 günlük oruç dönemi ve 31 Mart seçim yoğunluğunun ardından gelecek olan Ramazan Bayramı tatili için tüm oteller, şimdiden hazırlıklarını tamamladı. Ramazan Bayramı tatili, bu yıl 9 Nisan olan arife günü başlayıp, 12 Nisan'da sona eriyor. 13-14 Nisan’a denk gelen hafta sonu da eklenince tatil süresi, 5,5 gün oluyor. Fakat 8 Nisan'ın da bayram tatili ilan edilmesi durumunda, bayram tatilinin 6-14 Nisan tarihlerine denk gelerek 9 güne uzatılmasına yönelik beklentiler bulunuyor.

AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, hem Ramazan ayı hem de seçim sürecinin birlikte olduğuna dikkat çekerek, mart ayı üçüncü haftası itibarıyla Nevruz döneminin de başlayacağını belirtti. Antalya'da Nevruz dönemi dolayısıyla İran'dan ciddi seviyede misafir ağırlandığını belirten Kavaloğlu, "Bütün Türk dünyası, Türk coğrafyasını da ilgilendiren bir tatil dönemi bu. Nevruz, baharın gelişini müjdeliyor. Hemen arkasından Avrupa'daki Paskalya tatili var ve sonrasında ramazan ayının bitimi ile Ramazan Bayramımız olacak. Ramazan Bayramı'nda da eğer önceden açıklanabilirse, tatil dönemi 1 gün uzatılırsa; toplam 9 gün tatil söz konusu olacak" dedi.

'Önceden açıklanmasını rica ediyoruz'

Antalya bölgesi ve KTTC ile birçok turizm bölgesinde otellerin Ramazan Bayramı hazırlıklarına başladığını, sanatçıların sahne alacağı etkinliklerin şimdiden hazırlandığını anlatan Kavaloğlu, "Dolayısıyla eğer 9 günlük tatil periyodu önceden açıklanırsa, rezervasyonları da erkenden alma şansı olur. Seçimin de bitmiş olması ile ülkemiz insanları Ramazan Bayramlarını iyi bir tatil dönemiyle değerlendirebilir. Bu anlamda tatil döneminin uzamasının önceden açıklanmasını rica ediyoruz" şeklinde konuştu.

'Sezonun erken başlamasına da sebep olacak'

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de turizm sezonunun çok geç başladığını da hatırlatan Kavaloğlu, "Bu sene Ramazan Bayramı süresinin uzayabilme ihtimali ile sanatçılı otellerin yoğunluğu da arttı. Özellikle Antalya'da ve Kuzey Kıbrıs'ta. Bu anlamda baktığımızda, sezonun erken başlamasına da sebep olacak peş peşe gelen Nevruz, Paskalya ve Ramazan Bayramı tatili. Açıkçası sezonun gerçek anlamda, tam tarihinde, nisan ayında başlamasına sebep olacak. Bu anlamda oteller çok iyi bir Ramazan Bayramı programı hazırladı, önceden anons ettiler ve pazarlamasına başladılar. Dolayısıyla Antalya'da Ramazan Bayramı'nda ciddi yoğunluk bekliyorum" dedi.

'Rezervasyonların artacağını düşünüyoruz'

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, 8 Nisan gününün de tatil ilan edilmesi ve bayram tatilinin 9 güne çıkartılmasının turizm sektörüne ciddi düzeyde bir sağlayacağını belirtti. Saatçioğlu, "Pazartesi gününün resmi tatil ilan edilmesi ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir karar alındığı takdirde son dakika rezervasyonlarının artacağını düşünüyoruz. Ama eskisi gibi insanlar, 6-7 günlük tatilden daha çok kısa tatiller tercih ediyor. Ramazan Bayramı tatili için de 3-4 veya 4-5 günlük tatil rezervasyonları alacağımızı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Hilal Baldemir


 

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.