Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Öğrencilere ağız ve diş sağlığı eğitimi

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü, Kirazlı ve Kadıköy İlkokullarında öğrencilere ağız ve diş sağlığı eğitimi verdi. Eğitimde, çocuklara diş fırçalamanın önemi ve doğru yöntemleri anlatıldı

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2023 09:26
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2023 09:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalova’da Öğrencilere ağız ve diş sağlığı eğitimi

İl Sağlık Müdürlüğü Merkez Toplum Sağlığı Merkezi tarafından düzenlenen eğitimde, sağlıkçılar çocuklara ağız ve diş sağlığının genel sağlık için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Çocuklara, diş fırçalamanın nasıl yapılması gerektiği, hangi diş macununun kullanılması gerektiği, diş ipi kullanmanın faydaları gibi konularda bilgiler verildi. Sağlıkçılar, eğitimcileri ve velileri de uyararak, “Okul öncesi dönem olarak adlandırılan 0-6 yaş aralığı, çocukların ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Bu dönemde çocukların ağızlarında süt dişi adıyla bilinen 20 adet diş mevcuttur. Süt dişlerinin birinci görevi çocukların düzgün beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca sağlıklı bir konuşmanın gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Çocuklar seslerin büyük çoğunluğunu süt dişlerinin yardımıyla çıkarmaktadır.

Süt dişler, ağızda kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumaktadırlar. Ve bu dişlerin bakımı da en az sürekli dişler kadar önemlidir. Çocuklara ağız ve diş bakımı alışkanlığı kazandırmak ve onların temizliklerine de yardımcı olmak amacıyla, dişler anne-babalar tarafından dikkatlice temizlenmeli, çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Tıpkı yetişkinlik döneminde olduğu gibi çocukların da günde üç kere dişleri fırçalanmalıdır. Okul öncesi dönemde çocukların süt dişlerinin temiz olması, sadece çocukluk değil, aynı zamanda yetişkin dönemlerindeki ağız ve diş sağlıklarına da ışık tutmaktadır. Süt dişlerin ilerde nasılsa düşecek denilerek tedavi ettirilmemesi oldukça yanlış bir düşüncedir. Süt dişlerinin kendi halinde çürümeye bırakılması sonucunda diş kayıpları sanıldığının aksine daha erken yaşanabilmekte ve çocukların hayatlarına negatif etkiler yapabilmektedir. Bu durumlarda da, diş dizilişi bozulabilmekte ve çocuklar tel tedavisi görmek zorunda kalmaktadır. Tedavi edilmeyip ağızda bırakılan çürük diş, dişlerin kökünde iltihaplanmaya yol açarak, süt dişinin altında bulunan diş germine de zarar verebilmektedir. Bu nedenle, okul öncesi dönemde de diş kontrollerini yaptırmak ve çocuklara diş fırçalama alışkanlığı edindirmek, kişinin sanılanın aksine birkaç yılını değil, tüm hayatını etkilemektedir” dediler.

Eğitim sonunda, çocuklara diş fırçası ve diş macunu dağıtıldı. Çocuklar, eğitime katıldıkları için mutlu olduklarını ve ağız ve diş sağlıklarına daha çok dikkat edeceklerini söylediler. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, bu tür eğitimlerin devam edeceğini ve çocukların ağız ve diş sağlığı bilincini artırmayı amaçladıklarını belirttiler.

Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.