Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Tarım müdürlüğü, zeytincileri uyardı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından zeytin üreticileri için ilaçlama zamanı hakkında duyuru yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2024 07:15
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2024 07:15
Kaynak: Serap Polat
Yalova Tarım müdürlüğü, zeytincileri uyardı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü, zeytinlerde karşılaşılan halkalı leke hastalığının ilaçlama zamanının geldiğini duyurdu.

Duyuruda, çiçek sokmaları belirginleştikten sonra ve çiçekler açmadan önce kullanılabilecek etken madde örnekleri ve dozları da paylaşıldı. İlaçlamaların, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile yapılması gerektiği hatırlatıldı.

Ayrıca ilaçlama yapacak kişilerin, Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesinin bulunması gerekiyor. Arıcılığın ülkemizde milli ekonomiye katkı sağladığını ve arıların, bal üretiminin yanında bitkisel üretimde tozlaşmada da büyük rol oynadığını vurgulayan İl Müdürlüğü, bu sebeple ilaçlamaların daha etkin ve arılara zarar vermeden yapılması gerektiğini hatırlattı.

Arıların zarar görmemesi için de ilaçlamanın, arıların uçuş yapmadığı akşam saatlerine doğru yapılması uygun görülüyor. Ayrıca ilaçların, reçete yazma yetkisi bulunan tarım danışmanları ile tarım ve orman müdürlükleri teknik personelleri tarafından yazılması gerekiyor.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.