Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Tarım Müdürlüğü, zeytin üreticilerini uyardı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü zeytin üreticilerine, zeytin güvesi çiçek nesli ilaçlama zamanının geldiğini hatırlattı.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2024 04:34
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2024 04:34
Kaynak: Serap Polat
Yalova Tarım Müdürlüğü, zeytin üreticilerini uyardı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü, zeytin çiçeklerinin açtığı ve taç yaprakların dökülmeye başladığı bahar döneminde, zeytini çiçek nesli güvesine karşı korumak amacıyla ilaçlama yapılması gerektiğini duyurdu.

PAMUKLU BİT ZARARLISINA KARŞI DA İLAÇLAMA YAPILACAK

Zeytin üretimi yapılan alanlarda Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan kontrollerde yükseklik ve yön farklılıkları sebebiyle çiçeklenme ve çiçeklerin açılmasının farklılık gösterdiği tespit edildi. Bu nedenle çiftçilere bahçelerinin takibini yaparak, çiçekler yüzde 3 veya yüzde 5 oranında açtığında ilaçlama yapmaları tavsiyesinde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ayrıca yapılan bahçe kontrollerinde, zeytin çiçek tomurcuklarında pamuklu bit zararlısının tespit edildiğini ve pamuklu bit zararlısına karşı da ilaçlama yapılmasının önemli olduğunu vurguladı. İl Müdürlüğü tarafından Mayıs ayının ilk haftalarında yapılması gereken ilaçlamalarda kullanılabilecek etken madde örnekleri ve dozları da paylaşıldı.

İLAÇLAMALAR ARILARA ZARAR VERMEDEN YAPILACAK

İlaçlamaların, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile yapılması gerektiğinin altını çizen il müdürlüğü ayrıca ilaçlama yapacak kişilerin, Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesinin bulunması gerektiğini hatırlattı.

Arıcılığın ülkemizde milli ekonomiye katkı sağladığını ve arıların, bal üretiminin yanında bitkisel üretimde tozlaşmada da büyük rol oynadığını vurgulayan İl Müdürlüğü, bu sebeple ilaçlamaların daha etkin ve arılara zarar vermeden yapılması gerektiğini hatırlattı.

Arıların zarar görmemesi için de ilaçlamanın, arıların uçuş yapmadığı akşam saatlerine doğru yapılması uygun görülüyor. Ayrıca ilaçların, reçete yazma yetkisi bulunan tarım danışmanları ile tarım ve orman müdürlükleri teknik personelleri tarafından yazılması gerekiyor.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.