Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Sugörenli çocuklar Çiftlikköy’de kompostu öğrendi

Sugören Köyü’nün minik öğrencileri, Çiftlikköy Belediyesi’nin Sıfır Atık Merkezi ve Kompost Üretim Tesisi’ni ziyaret ederek geri dönüşüm ve organik atıkların komposta dönüştürülmesiyle ilgili bilgiler aldı

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2024 08:52
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2024 08:52
Kaynak: Murat Can Aytemur
Yalova Sugörenli çocuklar Çiftlikköy’de kompostu öğrendi

İl Özel İdaresi’nin ‘Köy Okulları Çevre Projeleri’ kapsamında Sugören Köyü İsmet Koçhan İlkokulu öğrencileri, ‘Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe Kompost Üretim Tesisini’ ziyaret etti. 18 öğrencinin katıldığı etkinlikte, minikler evlerinden getirdikleri yemek öncesi organik atıkları kompost makinasına atarak, organik toprak üretimine katkı sağladı. Kompost üretiminin ne şekilde yapıldığı hakkında bilgiler alan öğrenciler, daha sonra 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ni gezdi ve tesiste geri dönüşümü sağlanan atıkları öğrendi. Etkinliğe katılan okul öğrencilerine, okul bahçesinde ve evlerinde kullanılmak üzere organik toprak ile atık pil toplama kutusu hediye edildi.

Çiftlikköylülerin geri dönüştürülebilir atıklarını getirerek yeniden üretim sürecine katkı sağlayabildikleri tesiste kağıt, karton, plastik, metal, cam, tekstil, elektronik malzeme, kurşunlu pil, floresan ve bitkisel atık yağlar toplanıp ayrıştırılmış bir şekilde yeniden üretime hazır hale getirilecekleri endüstriyel tesislere gönderiliyor.

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, “Çiftlikköylülerin geri dönüştürülebilir atıklarını getirerek yeniden üretim sürecine katkı sağlayabildikleri tesiste kağıt, karton, plastik, metal, cam, tekstil, elektronik malzeme, kurşunlu pil, floresan ve bitkisel atık yağlar toplanıp ayrıştırılmış bir şekilde yeniden üretime hazır hale getirilecekleri endüstriyel tesislere gönderiliyor. Geleceğimizin teminatı olan değerli öğrencilerimiz de buraya yaptıkları ziyaretlerle, çevre bilincini kazanıyor ve değersiz çöp olarak görülen maddelerin ne şekilde değerlendirilebildiğini öğreniyorlar” diye konuştu.

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.