Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova'da 206 otizmli birey için aylık 7 bin 608 TL ödeme yapılıyor

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Arif Laçin, Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Laçin ayrıca Yalova’da 206 otizmli bireye de evde bakım hizmeti kapsamında aylık 7 bin 608 TL ödeme yapıldığını dile getirdi

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 12:33
Kaynak: Murat Can Aytemur
Yalova'da 206 otizmli birey için aylık 7 bin 608 TL ödeme yapılıyor

Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Arif Laçin otizm konusunda toplumda farkındalık oluşturulmasının önemine vurgu yaptı.

Ayrıca kurum olarak otizm konusunda yapılan çalışmalar hakkında da kamuoyu ile bilgi paylaşan Laçin, “2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir. 2 Nisan’da başlayan ‘Otizm Farkındalık Ayı’ çerçevesinde dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ile erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Otizm spektrum bozukluğu; belirtileri yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan yaşamın erken döneminde merkezi sinir sistemi gelişiminin farklılaşması ile ortaya çıkan nörolojik bozukluklardır. Erkeklerde kızlardan 3-4 kat daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Otizmin sebebi halen bilinmemekle birlikte tıbbi araştırmalar genetik faktörler ile birlikte çevresel faktörlerin de rolü olabileceğini göstermektedir. Sessiz, içine kapanık, nasılsa konuşur gibi bazı yanlış inanışlar ya da toplum tarafından damgalanma kaygıları otizmli çocukların tanı ve tedavisinde gecikmelere yol açabilmektedir. Unutulmamalıdır ki otizm, ne kadar erken yaşta tanınır ve uygun bir şekilde yönlendirilirse, tedavisinde o kadar olumlu sonuçlar alınabilmektedir. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü münasebetiyle nisan ayı başta olmak üzere tüm yıl boyunca ilimiz genelinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak otizmli bireylere ve ailelerine çeşitli alanlardaki hizmetlerimizle destek olmaktayız. 206 otizm tanılı bireyimize evde bakım hizmeti kapsamında ailelerine aylık 7 bin 608 TL ödeme yapılmaktadır. Ailelerimizi otizm konusunda bilinçlendirme ve rehberlik çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bu vesileyle; 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, otizmli çocuklarımızın ve ailelerimizin hayatta mutlu olabilmeleri, sosyalleşmeleri, temel ihtiyaçları olan eğitim ve sağlık hizmetlerinden en iyi ve en uygun şekilde faydalanabilmeleri temennisiyle sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.