Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Subaşı’nda Hıdırellez ateşi yakıldı

Yalova’da Hıdırellez coşku dolu bir etkinlikle kutlandı. Kutlamaların en renkli görüntülerine ise Subaşı beldesi sahne oldu. Etkinliğe katılan vatandaşlar gül ağacına dilekler bıraktı, ateşten atladı ve dualar etti

Haber Giriş Tarihi: 03.05.2024 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 03.05.2024 15:57
Kaynak: Yalova Hayat
Subaşı’nda Hıdırellez ateşi yakıldı

Yalova Valiliği, Subaşı Belediyesi, Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu tarafından düzenlenen kutlama programı ilin her yerinden gelen vatandaşları ağırladı. Halkın yoğun katılım gerçekleştirdiği etkinlik oldukça coşkulu geçti. Hıdırellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar’da kutlanan mevsimlik bir bayramdır. Hızır ile İlyas Peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilen Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır’ın bolluk ve sağlık dağıttığına inanılır.

Hıdırellez Yalova’da da birçok noktada gerçekleşen etkinliklerle kutlandı. Bu kapsamda en kapsamlı ve renkli etkinlik Subaşı beldesinden geldi.

Yaş almış büyük annelerin duaları eşliğinde yakılan ateşlerle, bolluk ve bereket için dualar edildi. Etkinliğe katılanlar ateşlerin üzerinden atlayarak dileklerini nişan bakırına kendilerine ait bir objeyle bıraktılar. Nişan bakırı o gece gül ağacı altında duruyor. 6 Mayıs’ta düzenlenecek Hıdırellez töreninde nişan bakırına atılan dilekler ve objeler, manilerle birlikte çekilerek sahiplerine geri verilecek.

Hıdırellez ateşini Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay bizzat yaktı. Etkinliğe Yalova İl Kültür Turizm Müdürü Ziya Karatekin, Subaşı Sözlü Tarih Çalışma Grubu Temsilcisi Zeki Gürsu ve yüzlerce misafir katıldı. Alanda bulunan 7 farklı ateşin üstünde 7 kez atlayan vatandaşlar, dileklerini dilediler. Yöresel kıyafetler giyen çocuklar ise Hıdırellez ve bahar ruhunu alana yansıttılar. Çalınan müzikler eşliğinde doyasıya eğlenen vatandaşlar, birlik ve beraberliğin daim olması dileklerinde de bulundular. Etkinlikte konuşan Subaşı Belediye Başkan Turan Canbay, “Büyük Subaşılı ailemle son derece coşkulu bir Hıdırıllez etkinliğinde daha buluştuk. Her yıl düzenlendiğimiz Hıdırellez etkinliğimiz bu yıl daha da renkli görüntülere sahne oldu. Hıdırellez’in ülkemin her bölgesinde kardeşliğin, barışın ve huzurun daim olmasını diliyorum. Sonsuza uzanan bir kardeşlik köprüsünün temellerini güçlendirdiğimiz bereketin ve bolluğun sembolü olan bu Hıdırellez gününde, herkesin gönlünden geçen dileklerin kabul olmasını temenni ediyorum” dedi.

Hıdırellez kutlamaları, Subaşı Merkez Mahallesi Pazar Yeri’nde 6 Mayıs’ta düzenlenecek Hıdırellez töreniyle devam edecek.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.