Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Safran Deresi yağış yetersizliği nedeniyle kurumaya başladı

Yalova’nın merkezinden geçen Safran Deresinin denize döküldüğü Fatih Caddesindeki alanda yağış yetersizliği nedeniyle kuraklık başladı.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2024 06:15
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2024 17:03
Kaynak: Serap Polat
Safran Deresi yağış yetersizliği nedeniyle kurumaya başladı

Yalova, küresel iklim krizi ve kuraklık gibi sorunlar nedeniyle 2023 yılının ilk aylarında kuraklık sorunuyla karşı karşıya kalmıştı. Yalova’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı’nda su seviyesi yüzde 15’lere kadar düşerek Yalovalıları ve yetkilileri korkutmuştu. Nisan ve mayıs ayında beklenen yağışların gelmesiyle birlikte barajdaki doluluk yüzde 80 seviyelerine çıkarak vatandaşları rahatlatmıştı.

Son bir yılda yeterli yağış alan Yalova’da barajdaki doluluk oranı yüzde 80’in altına düşmedi. Ancak Yalova’nın merkezinden geçen Safran Deresindeki durum barajdan çok farklı. Kış mevsiminde bol yağmurun yağdığı Yalova’da bu yıl hiç kar yağmaması dereleri olumsuz etkiledi. Kışın yağan karların erimesiyle nisan ve mayıs aylarında denize bol miktarda su taşıyan Safran Deresi son günlerde kurumaya yüz tuttu. Mart ayının ortasından itibaren hava sıcaklıklarının 20 derecenin üzerine çıkması ve Nisan yağmurlarının henüz başlamaması Yalova’nın merkezinden geçen Safran Deresinin denize döküldüğü Fatih Caddesindeki alanda kuraklığa neden oldu.

Yalova Belediyesi ve DSİ Bursa Bölge Müdürlüğü iş birliği ile ıslah edilen ve çevre düzenlemeleriyle estetik bir görünme kavuşan Safran Deresinin dibi ortaya çıktı. Dere kenarında balık tutan vatandaşlar deredeki suyun azalmasıyla yerini ördeklere ve kuşlara bıraktı. Havalar ısındıkça ortaya çıkan koku ve duyarsız vatandaşlar tarafından dereye atılan çöpler vatandaşları rahatsız etmeye başladı. Bu yıl kar yağmaması ve yağmurların başlamaması Gökçe Barajını olumsuz etkilemedi. Ancak şehir merkezinden geçen ve kentin estetiğini oluşturan önemli simgelerden biri olan Safran Deresinde yaşanan kuraklık, hem kötü koku hem de seneklerin artmasıyla bu yaz mevsiminin nasıl geçeceğini düşündürmeye başladı.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.