Hava Durumu

Emre Gölü Frig Vadisi nerede? Nasıl gidilir? Özellikleri giriş ücreti 2023?

Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesinde bulunan Emre Gölü Frig Vadisi eşsiz güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Öyle k Frig vadisi bölgede ikinci Kapadokya olarak anılıyor. Bölgede sosyal tesis, piknik alanı, kamp alanı ve balık tutma imkanı da bulunmaktadır. Peki Emre Gölü Frig Vadisi nerede? Nasıl gidilir? Giriş ücreti 2023?

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2023 13:18
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2023 13:18
https://www.yalovahayat.com/
Emre Gölü Frig Vadisi nerede? Nasıl gidilir? Özellikleri giriş ücreti 2023?

Frig Vadisi 2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş bir doğal alandır. Burası şimdilik çok fazla kişinin bilmediği ve çok fazla keşfedilmemiş gizli bir cennet gibidir. Frig vadisi ve Emre Gölü çevresi tarihi bir dönemi anımsatan bir yapıya sahiptir. Vadinin her tarafında bulunan peri bacalarına benzeyen oluşumlar ve el değmemiş doğası ziyaretçilere zamanda yolculuk yapıyormuş hissi yaşatıyor.

Bu vadi ile ilgili diğer bir bilgi ise, Cem Yılmaz da Arog filminde Taş Devri hissini yaratmak için çekimlerini Frig Vadisi’nde gerçekleştirmiştir. Mağaraların olduğu kısmın önünde “AROG – Nüfus: 100” yazan tabela günümüzde hala bulunmaktadır. Burayı ziyaret edenler tabela önünde fotoğraf çekmeyi de ihmal etmiyor.

Emre Gölü Frig Vadisi, İhsaniye ilçesine bağlı Döğer kasabası ve Frig Vadisi sınırları içinde olup, Afyon‘a 50 Km. 1 saat civarıdır. Göletin yüz-ölçümü yaklaşık 5 km² derinliği ise bazı bölgelerde 3 m’nin üzerindedir.  Göleti ziyaret aynı zamanda Frig vadisindeki birçok tarihi eserin de görülmesine vesile olmaktadır. Gölün kıyısında Frig Kaya Anıtlarının yanında bulunan Yunus Emre tekkesini de ziyaret edebilirsiniz.

Frig Vadisi, jeolojik yapısının yaşamaya elverişli olmasından dolayı tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgede bulunan kayaların oyulmaya uygun olması sayesinde bu kayalardan yerleşim yerleri ve anıt mezarlar yapılmıştır. Frig Vadisinde de Peri Bacaları olduğu için bu bölge ikinci Kapadokya olarak da anılmaktadır. Frig Vadisi Emre Gölü özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Eğer sıcak havalara denk gelmek istemiyorsanız ilkbahar ve sonbahar mevsiminin ziyaret için en uygun dönem olduğunu söylemek mümkün. Bu mevsimlerde gölü ziyarete gelen kuşları görebilir, fazla sıcak ya da soğuk olmadan keyifli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.

Emre Gölü Frig Vadisi, Ankara’ya 290 kilometre, İzmir’e 352 kilometre, İstanbul’a ise 388 kilometre mesafede bulunuyor. Birçok yerden ulaşımı oldukça rahattır.

Frig Vadisi çok sayıda tarihi kaya anıtı ve yerleşimine sahip bir bölgedir. Bunların dışında bölgede Roma ve Bizans dönemine ait mezar odaları ve kiliseler bulunmaktadır

Frig Kaya Anıtlarından Emre Gölü’nün şahane manzarasını mutlaka izleyin. Harika doğa manzarası ve tarihi anıtları bir arada görmenin tadını çıkarın. “Kral Midas” isimli Frig kayığı ile Emre Gölü’nde güzel bir gezintiye çıkmak mümkündür. Bölgede bisiklet veya ATV motosiklet kiralayabilirsiniz, dağ yürüyüşü yapabilirsiniz.

Frig Vadisi Emre Gölü nerede nasıl gidilir?

Emre Gölü Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesinde yer almaktadır. İhsaniye ilçesinin Döğer kasabası ve Frig vadisi içinde yer almaktadır. Yüz ölçümü yaklaşık olarak 5 km civarındadır. Emre Gölü Afyonkarahisar’a 50 km civarındadır. Yaklaşık 1 saatlik bir yol bulunmaktadır. Aynı zamanda İhsaniye ilçe merkezinden Döğer kasabasına giden araçlarla gidebileceğiniz gibi kendi aracınızla yine kolaylıkla gidebilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.