Hava Durumu
hayat bankası

Eber Gölü Nerede Nasıl Gidilir Giriş Ücreti 2023?

Göçmen kuşlara yuva olan Eber Gölü, Afyonkarahisar ilinin Boldavin ilçesi güney doğusunda yer alır. İçinde barındırdığı büyük kamışların oluşturduğu görüntü göle sulak arazi görüntüsü vermektedir. Etrafı dağlarla çevrili bu göl oldukça merak edilmektedir. Peki Eber Gölü nerede nasıl gidilir? Giriş ücreti nedir 2023? Bütün detaylar yazımızda…

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2023 14:37
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2023 14:37
Kaynak: Hilal Baldemir
https://www.yalovahayat.com/
Eber Gölü Nerede Nasıl Gidilir Giriş Ücreti 2023?

Son zamanlarda doğal güzelliğiyle oldukça dikkat çeken ve ziyaretçi akınına uğrayan Eber Gölü Afyonkarahisar ilinin Boldavin ilçesi güney doğusunda yer alır. Eber Göl’ünün içerisinde bulunan kamışlar nedeniyle göl sulak arazi görünüme sahiptir. Gölün batı tarafından gelen Akar çayı gölü besleyen tek nokta konumundadır. Eber Gölünün içerisinde bulunan kamışların çatı izolasyonlarında kullanılmak üzere Avrupaya ihraç edildiği bilinmektedir. 

İlginizi çekebilir /Kovada Gölü Milli Parkı Nerede Ve Nasıl Gidilir?

İlginizi çekebilir / Fethiye Yakapark nerede nasıl gidilir?

Eber Gölü çevresi dağlarla çevrilidir Güneyinde Sultan dağları bulunurken kuzeybatısında Topraktepe ve kuzeyinde ise Emir Dağları bulunmaktadır. Eber Gölü çöküntü sonucu meydana gelmiştir, denizden yüksekliği de 995 metredir. 

Eber gölü Yalova Hayat

Eber Gölünü ziyaret eden birçok kuş türü vardır, bu kuşlar: Dil kuyruk, Küçük Sakarca kazı, Bayağı Aylak, Kılıçgaga Giller, Alaca balıkçıl, Pasbaş Patka, Küçük Karabatak, Dalmaçya pelikanı, Balıkçı Giller, Büyük Cılıbıt, Gülen Sumru, Erguvani Balıkçıl, Bayağı Balaban gibi kuş türleridir. 

Eber Gölü Yalova Hayat 1

 Eber gölü 1. derece sit alanıdır Şubat 2017 tarihinde yapılan çalışma ile göl etrafında toplanan çöpler bertaraf edilmiş ve tesis edilen atık su arıtma ünitesi ile Eber Gölüne akan atık su temizlenerek gölün su seviyesine katkı sağlanmıştır. Göl yaz aylarının gelmesiyle sıcaklığında etkisiyle küçülmektedir. Son yıllarda göle akan kaynaklarda azalma olduğu için gölün seviyesinde de ciddi azalma olmuştur. Eber Gölünün suları 2016 yılına kadar balıkçılık için elverişliydi fakat günümüzde artık bu imkan kalmamıştır. Afyonkarahisar kamp alanları arasında bulunan, Eber Gölü kamp yapmak isteyenler için harika bir manzaraya ve eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Eber Gölü’nde zaman zaman balık tutan insanlar görmek mümkündür ancak avlanmanın yasak olduğu dönemlerde cezai işlemlere maruz kalma ihtimali yüksektir. Göl etrafında konaklama yapabileceğiniz; bungalov ve pansiyon bulunmamaktadır. Kamp ve karavan konaklamasına uygundur. 

Eber Gölü Yalova Hayat 2

Eber Gölü nerede? Nasıl gidilir?

Eber gölü Afyonkarahisar ili Boldavin ilçesinde yer almaktadır. Göl Boldavin ilçesine yaklaşık 13 km uzaklıkta yer almaktadır. Afyonkarahisar şehir merkezine 50 km uzaklıktadır. 

Kıyıları balçık bir yapıya sahip olduğu için göle her yerden ulaşım sağlamak mümkün değildir. Çay ilçesinin Çayırpınar Köyü içerisinden geçilerek ulaşılan, Eber Gölünde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptırdığı ‘Eber Gölü kuş gözlem evi‘ vardır. Ziyarete gelenler burada dinlenebilir ve piknik yapabilirler. 

Eber Gölü Yalova Hayat 3

Eber Gölü giriş ücteri

Eber Gölü bölgesine giriş yapmak ücretsizdir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.