Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yurt dışından getirilen telefonlara ilişkin yeni düzenleme! Vergi kaybı ve kaçağın önüne geçilecek

Ticaret Bakanlığı, yurt dışından getirilen cep telefonlarına ilişkin kanunda yeni düzenleme yaptı. Yurt dışından muafiyet fazlası getirilen cep telefonlarının yurda girişinde vergi kayıp ve kaçağının önüne geçilmesi amacıyla uygulamada değişiklik yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 12:35
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 12:35
Kaynak: Milliyet
Yurt dışından getirilen telefonlara ilişkin yeni düzenleme! Vergi kaybı ve kaçağın önüne geçilecek

Yurt dışından cep telefonu almak son yıllarda Türkiye’de artan vergiler ve dolar kurundaki yükseliş nedeniyle daha popüler hale geldi. Fakat yurt dışından alınan telefonlar içinde birçok farklı prosedür ve zorunluluk mevcut.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada, yolcu beraberinde yurda sokulmak istenilen eşyalar kapsamının, Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkındaki Karar kapsamında düzenlendiği belirtilerek, "GSM-cep telefonu"nun da liste kapsamında yer aldığı hatırlatıldı.

Cep telefonunun, yabancı misyon mensupları hariç, yolcunun T.C. kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılması şartıyla, üç takvim yılında 1 adet getirilebildiği hatırlatılan açıklamada, bu cep telefonunun da yolcu beraberinde getirilen kişisel eşya statüsünde gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokulabildiği vurgulandı.

Açıklamada, bunun haricinde yurt dışından yolcu beraberinde hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenmesi şartıyla bile olsa cep telefonu getirilmesinin mümkün olmadığının altı çizilerek, ifadelere şöyle devam edildi:

"Kararın uygulanması esasında, yolcuların beraberindeki eşya statüsünde ve muafiyet limiti dışında beyanlarına aykırı olarak getirdikleri cep telefonunun gümrük vergilerinin iki kat olarak alınması ve eşyanın sahibine teslim edilmesi, bu durumda, 1 adet muafiyet sınırını aşan ve vergileri alınarak teslim edilen telefonların getiren kişi veya üçüncü kişiler adına ulusal ağa tanıtılarak doğabilecek vergi kayıp ve kaçağının önüne geçilmesi amacıyla gerekli tedbir alındı. Bölge Müdürlüklerince, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna 1 adet muafiyet sınırını aşan telefonların kişi ve IMEI numaralarının bildirilmesi gerektiği hususu talimatlandırılmıştır."

Muafiyet fazlası telefonlar gümrük memurları tarafından el konularak 3 ay gümrük ambarlarında bekletilebilecek

Açıklamada, düzenlemeyle sadece yolcu beraberinde getirilen kişisel eşya statüsünde olan bir adet cep telefonuna muafiyet tanınmasına ilişkin uygulamada değişiklik olmadığına vurgu yapıldı.

Açıklamada, yolcu beraberinde getirilen hediyelik eşya statüsünde veya beyana aykırı bir biçimde yurda sokulmak istenen ikinci cep telefonlarının İMEİ kaydı yapılmamak suretiyle kullanımı engellenemediği için bu kapsamda yer alan telefonun maktu vergileri ödenerek teslimi uygulamasının kaldırıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Bununla birlikte yolcu beraberinde muafiyet fazlası olarak getirilen cep telefonunun, yolcu tarafından tekrar yurt dışına çıkışında teslim alınmak istenmesi halinde Gümrük Kanunu'nda belirtilen 3 aylık süre boyunca gümrük ambarlarında bekletilmesi ve süre içerisinde yolcunun tekrar yurt dışına çıkarken beraberinde teslim edilerek iade edilmesi mümkün bulunmaktadır" ifadeleri paylaşıldı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Milliyet

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.