Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yapılmış en büyük yardım Türkiye’den! İşte Gazze için gönderilen yardım gemisi

Gazze’de yaşanan insanlık dramının 150. gününde Türkiye yine Gazzeli kardeşlerini yalnız bırakmadı. Savaşın ilk gününden bu yana her türlü yardım için elinden geleni yapan Türkiye uçaklarla bölgeye gıda, ilaç ve kişisel hijyen için gerekli tüm malzemeleri göndermişti. Bugün ise Türkiye bir kez daha Gazze için birlik oldu ve dev bir yardım operasyonu başlatıldı. Toplam 300 bin koli yardım malzemesinin gemiye yüklenmesi 3 gün sürdü. Mersin’den kalkacak gemi, 36 saat sonra Mısır’da olacak.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2024 11:32
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2024 11:32
Kaynak: Hilal Baldemir
Yapılmış en büyük yardım Türkiye’den! İşte Gazze için gönderilen yardım gemisi

Gazze’deki savaşta 5 ay geride kaldı ve 31 bin masum sivil hayatını kaybetti. İsrail’in saldırıları altında açlık ve susuzlukla mücadele eden Gazze halkı dışardan gelecek bir yardımı bekliyor. Abluka altındaki bölgeye yardımların girmesine engel olan İsrail uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ediyor. Fakat Türkiye Gazzeli masum siviller için yardım etmeye devam ediyor.

gazze yardım gemisi

Gazze için dev bir yardım operasyonu başlatıldı. Yapılan yardım operasyonunda 300 bin koli malzemenin gemiye yüklenmesi 3 gün sürdü. Mersin’den kalkacak gemi, 36 saat sonra Mısır limanında olacak. CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk ve Kameraman Halil Kahraman Gazze’ye giden yardım gemisini görüntülemek için Mersin’deydi.

türkiye gazze'ye yardım gönderiyor

Yardım gemisinin operasyonel sürecini yürüten Kızılay Başkanı Fatma Meriç açıklamasında, “Bu operasyonda en doğru şey ihtiyaçların doğru belirlenmesi. Biz sürecin başından beri hem Mısır Kızılay’ı hem Filistin Kızılay’ı ile irtibat halindeyiz, buna göre bağışçılarımız için listeler yayınlıyoruz. AFAD ve Kızılay olarak iyilik yolunun açık kalması için girişimlerde bulunduk.” ifadelerini kullandı.

300 bin koli yardım

 'Şimdiye kadar giden en büyük yardım gemimiz'

Meriç açıklamasının devamında, “Bu yedinci, 3 bin tonluk şimdiye kadar giden en büyük yardım gemimiz. O kadar çok bağışçımız ve sivil toplum kuruluşumuz destek veriyor ki biz ikinci gemiyi yani bu gemi gidip geldikten sonra tekrar dolduracak kadar yardımı toparlamış durumdayız. Ramazan’ın ortasında yirmi altısı gibi ikinci gemiyi göndereceğiz. Aynı gemi tekrar gidecek.

Üst kısım çoğunlukla unla dolu. 620 ton un var. Toplam 200 TIR'lık malzeme var. 100 bin kolilik MUSİAD’la oluşturduğumuz kampanya sonucu alınan hazır gıda var. Bunlar özel gıdalar, açıldığı zaman hemen tüketilebiliyor.

Onun dışında hijyen kolileri var. Toplam 5 bin kapasiteli mutfak var. Daha önce de Gazze’de daimi delegasyonumuz vardı. Şu an 5 yerel personelle içeride hem dağıtımlara hem yemek pişirmeye devam ediyoruz. İki de bombalandı oradaki mutfak. Şimdi biz mobil mutfakları gönderiyoruz. Günlük 5 bin yemeği dağıtmaya devam ediyor olacağız.

fatma meriç

“Türk halkına teşekkür etmek istiyorum”

Uluslararası yolu açabilmenin yolu Kızılay üzerinden geçiyor. Biz ilk başlarda Refah kapısının çok açık olmadığı günde 12 TIR'I bazen hiç geçmediği günler vardı. Tüm STK’larımıza oralara göndermeleri gereken bir yükleri varsa AFAD veya Kızılay’a iletebilirler.

mersin'den kalkan gemi 36 saat sonra mısır'da olacak

Gerçekten çok büyük bir gemi. Türk halkına teşekkür etmek istiyorum. Deprem bölgesinden Gazze’ye yardım geliyor. Burası üç günde yüklendi orada da 3 günde boşaltılır. İlk başta bütün dünyadan Gazze’ye yardım yağıyordu şu an ihtiyaç ilk zamanlardan daha fazla. Açıklıktan ölümler başladı. Bugün yapabileceğimiz daha fazla. Biz Türk halkı olarak deprem bölgesine de Gazze’ye de yeteriz. Yardım koridorunu çok önemsiyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.