Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova sandık başında kararını verdi

Yalova, mahalli idareler seçimleri için 633 sandıkta oy kullandı. Kullanılan oylarla il merkezi, ilçe ve beldelerdeki belediyeleri 5 yıl boyunca yönetecek olan isimleri seçti. Yalova Belediye Başkanlığı’nı CHP’li aday Mehmet Gürel kazanırken, CHP Çınarcık, Çiftlikköy, Altınova ilçelerini de kazanarak büyük bir zafer kazandı. AK Parti ise Termal ve Armutlu ilçelerinde ipi göğüsledi

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 16:22
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 16:22
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova sandık başında kararını verdi

Yalova halkı mahalli idareler seçimi için sandık başına geçti. 633 sandıkta bulunan toplam 151 bin 951 seçmenden sadece 109 bin 341’i oy kullandı. Bu da seçimlere katılım oranının yüzde 71 civarında olduğunu gösterdi. Kullanılan oylardan 104 bin 848’i ise geçerli sayılarak seçimin kaderini belirledi.
Yalova tercihini Mehmet Gürel’den yana kullandı
Yalovalılar iradelerinin tecellisi olan oylarını kullanmak üzere sandık başına gitti. Katılımın genel seçime oranla oldukça düşük olduğu seçimde, sabah saat 08.00 itibarı ile 633 sandıkta başlayan oy kullanma işlemi saatler 17.00’yi gösterdiğinde tamamlandı. Ardından sandık kurulları başkanlığında oy sayım işlemi başlatıldı. Oylar sayılarak ıslak imzalı tutanaklarla birlikte İl Seçim Kurulu’na iletildi.
AK Parti Yalova Belediye Başkan Adayı ve mevcut Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ile CHP Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel arasında geçen yarışta Gürel ilk anlardan itibaren oy oranını açarak öne geçti.

İlerleyen saatlerde ise fark kapanmayınca CHP Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel belediye başkanı seçildi. İl merkezinde yer alan toplam 89 bin 054 seçmenden 61 bin 221’i sandık başına gitti. Bu oyların 58 bin 465’i geçerli sayıldı. Geçerli oyların yüzde 46.39’unu alan CHP Yalova Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürel aldığı 27 bin 122 oyla Yalova Belediye Başkanı seçildi. AK Parti Yalova Belediye Başkan Adayı ve mevcut Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ise aldığı 23 bin 589 oyla yüzde 40,34’lük oy oranında kaldı.
Avni Kurt bir kez daha belediye başkanlığını kazandı
Çınarcık, mahalli idareler seçimlerinde tercihini Avni Kurt’tan yana kullandı. Sandığa giden vatandaşlar Avni Kurt’u bir kez daha Çınarcık Belediye Başkanlığı’na taşıdı. AK Parti Belediye Başkan adayı ve mevcut Belediye Başkanı Numan Soyer ise seçimde Kurt’un gerisinde kalarak belediye başkanlığını kaybetti. İlçede kayıtlı 14 bin 943 seçmenden 11 bin 423’ü sandık başına giderek oyunu kullandı. Geçerli sayılan 11 bin 20 oyun yüzde 54,58’ini yani 6 bin 15’ini alan Avni Kurt Çınarcık Belediye Başkanı seçildi. AK Parti adayı ve mevcut Belediye Başkanı Numan Soyer ise yüzde 40,39 oranında kalarak sadece 4 bin 451 oy alabildi.
Çiftlikköy Belediyesi’nde ‘Yele’ dönemi başladı
Mahalli idareler seçimi Çiftlikköy ilçesinde CHP’nin kesin zaferi ile sonuçlandı. AK Parti Çiftlikköy Belediye Başkan Adayı Uzm. Dr. Recep Hacı ve CHP Çiftlikköy Belediye Başkan Adayı Adil Yele arasında geçen başkanlık yarışında gülen taraf Adil Yele oldu. Beklenenin tersine açık bir oy oranı ile seçimi kazanan Yele, 5 yıl boyunca Çiftlikköy Belediyesi’nin başına geçti. YSK verilerine göre Çiftlikköy’de kayıtlı bulunan 31 bin 771 seçmenden 23 bin 461’i sandık başına giderek oyunu kullandı. Kullanılan oyların 22 bin 665’i geçerli kabul edildi. Kullanılan oylardan 11 bin 571’in yani yüzde 52,05’ini alan CHP Çiftlikköy Belediye Başkan adayı resmen belediye başkanı seçilirken AK Parti adayı Recep Hacı ise aldığı 8 bin 563 oyla yüzde 37,78 oy oranında kaldı.
Altınova ‘Topluklu Efe’yi seçti
Altınova’da mahalli idareler seçiminin kazanan tarafı CHP oldu. Kıran kırana geçen propaganda dönemi sonrasında vatandaşlar sandık başına geçerek tercihlerini yaptılar. Yapılan oy sayımı sonrasında CHP, ilçede tarihi bir fark elde etti. Halk arasında ‘Topuklu Efe’ olarak adlandırılan CHP Altınova Belediye Başkan Adayı Yasemin Fazlaca, AK Parti Altınova Belediye Başkan adayı Regaip Ahmet Özyiğit’e ciddi bir fark atarak seçimi kazanmayı bildi. İlçede kayıtlı 6 bin 843 seçmenin 5 bin 731’i oy kullanırken kullanılan oylardan 5 bin 478’i geçerli sayıldı. CHP adayı Yasemin Fazlaca aldığı 2 bin 714 oy ve yüzde 49,54 oy oranı ile Altınova Belediye Başkanı ve Yalova’nın ilk kadın Belediye Başkanı seçildi. AK Parti Altınova Belediye Başkan adayı Regaip Ahmet Özyiğit ise yüzde 42,57 oy oranı ise geçerli sayılan oyların 2 bin 332’sini aldı.
Termal’de beklenen oldu
Mahalli idareler seçimlerinde en hızlı sonuç Termal ilçesinde alındı. Seçimi beklendiği üzere mevcut Termal Belediye Başkanı ve AK Parti Termal Belediye Başkan Adayı H. Sinan Acar kazandı. En yakın rakibi olan CHP Termal Belediye Başkan Adayı Sabriye Sultan Yalçın’a ciddi bir fark atan Acar, seçim sonrasında ilçe halkına teşekkür etti. 2 bin 300 kayıtlı seçmen bulunan Termal ilçesinde bin 904 seçmen sandık başına giderek oylarını kullandı. Kullanılan oyların bin 795’i geçerli sayıldı. Geçerli oyların yüzde 75,71’ini yani bin 359’unu alan H. Sinan Acar yeniden Termal Belediye Başkanı seçildi. CHP adayı Sabriye Sultan Yalçın ise sadece 189 oy alabildi.
AK Parti Armutlu’yu Cengiz Arslan ile kazandı
AK Parti’nin Termal dışında seçim kazandığı bir diğer yer ise Armutlu ilçesi oldu. Toplam 7 bin 40 seçmenin bulunduğu ilçede 5 bin 359 seçmen sandık başına gitti. Gerçekleşen seçimde kullanılan oyların 5 bin 229’u geçerli sayıldı. Bu oylardan yüzde 47,1’ini yani 2 bin 463’ünü alan AK Parti Armutlu Belediye Başkan adayı Cengiz Arslan Armutlu Belediye Başkanı seçildi. MHP adayı ve mevcut Belediye Başkanı Mustafa Tokat ise kullanılan geçerli oyların yüzde 39.54’ünü alarak seçimi kaybetti.
Beldelerde de CHP silip süpürdü
Seçimlerde CHP, beldelerde de kelimenin tam anlamı ile oyları silip süpürdü. Seçim sonucuna göre;
Esenköy Belediye Başkanlığını mevcut Belediye Başkanı MHP adayı Mehmet Temel, Teşvikiye’de mevcut Belediye Başkanı ve MHP adayı Mustafa Nurten, Kadıköy’de CHP adayı Yılmaz Tavşan, Taşköprü’de Demokrat Parti adayı ve mevcut Belediye Başkanı İsmail Arslan, Tavşanlı’da AK Parti adayı ve mevcut Belediye Başkanı Mücahit Kaçar, Koru’da CHP adayı ve mevcut Belediye Başkanı Kamil Yaman, Kaytazdere’de CHP adayı Doğan Çitil, Subaşı’da CHP adayı ve mevcut Belediye Başkanı Turan Canbay belediye başkanı seçildiler.
 

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.