Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel’den öğrencilere AB ve Yerel Yönetimler dersi

Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Yalova Üniversitesi Çınarcık Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilere ‘Avrupa Birliği ve Yerel Yönetimler’ başlıklı bir ders verdi. Soygüzel, öğrencilerin sorularını da yanıtlayarak AB’nin yerel yönetimlere verdiği önemi ve Türkiye’nin bu konudaki çalışmalarını anlattı

Haber Giriş Tarihi: 04.01.2024 15:04
Haber Güncellenme Tarihi: 04.01.2024 15:04
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel’den öğrencilere AB ve Yerel Yönetimler dersi

Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Yalova Üniversitesi Çınarcık Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilerle bir araya geldi. Soygüzel, ‘Avrupa Birliği ve Yerel Yönetimler’ konulu bit ders verdi. Dersin içeriği hakkında bilgi vererek, Avrupa Birliği’nin yerel yönetimlere verdiği önemi ve Türkiye’nin bu konudaki çalışmalarını anlatan Soygüzel, “Avrupa Birliği’nde standartlaştırılmış bir yerel yönetim sistemi bulunmamaktadır. AB, yerel yönetimlerin örgütlenme tarzı ve görev ayrımı gibi yerel yönetim sistemine ilişkin konularda, üye ülkelere herhangi bir yaptırımda bulunmaz. Yerel yönetimler, merkezi idarenin belediyeleri ilgilendiren konularda alacağı kararlara aktif bir aktör olarak katılırlar. AB’nin benimsediği ‘yerindenlik ilkesi’ yerel yönetimlerin yetkilerinin büyük ölçüde genişlemesine yol açmıştır” dedi.

Soygüzel, Türkiye’nin yerel yönetimler alanında AB müktesebatına uyum sağlamak için çeşitli çalışmalar yaptığını belirterek, “Türkiye’de yerel yönetimler, 35 başlıkta toplanan AB Müktesebatının 14 alanında (Çevre, Tüketicinin Korunması, Ulaşım, Güvenlik ve Adli İşbirliği, Enerji, Rekabet Hukuku, Bilgi Teknolojileri, Ayrımcılığın Önlenmesi, Sosyal Politika, Kamu İhaleleri, Devlet Yardımları, Yerel Vergiler, Yerel Seçimler, Eğitim ve Kültür) yerel yönetimlere yönelik ve yerel yönetimlerin uygulamasından sorumlu olduğu yasal düzenlemeler yer almaktadır. Bu düzenlemelerin uygulanması için yerel yönetimlerin kapasitesinin artırılması, personelinin eğitilmesi, kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve katılımcılığın sağlanması gerekmektedir” diye konuştu.

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayarak, AB ve yerel yönetimler konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaşan Soygüzel, “Öğrencilerimizin bu konuya ilgi göstermesi ve meraklı olması beni çok mutlu etti. Onlarla bilgi paylaşımında bulunmak ve tecrübelerimi aktarmak benim için çok keyifliydi. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.