Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da özel dişçi patlaması! 46 muayenehane, 20 poliklinik yetmiyor!

Yalova’da her geçen gün yeni bir ağız ve diş sağlığı merkezi açılıyor. Diş Hekimi Murat Çoban Yalova Hayat’a yaptığı açıklamada mevcut poliklinik ve muayenehanelerin talebi karşılamadığını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2024 10:10
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2024 10:10
Kaynak: Serap Polat
Yalova’da özel dişçi patlaması! 46 muayenehane, 20 poliklinik yetmiyor!

Ağız ve diş sağlığı, ağız ve dişlerin korunmasını, tedavi edilmesini ve yenilenmesini sağlayan bir uygulama olarak her geçen gün önemini artırıyor. Ağız ve dişlerin sağlıklı olması, sağlıklı bir yaşam sürdürmek için kritik önem taşıyor. Ağız ve diş sağlığı, diğer sağlık sorunlarının belirtilerini ortaya çıkarabiliyor ve tedavi edilemedikleri takdirde daha ciddi sorunlara neden olabiliyor. İyi ağız ve diş sağlığı, konuşma, yeme, uyku ve hatta güvenli sosyal etkileşimlerde yaşam kalitesini artıyor. Dişlerin bu kadar önemli ve gerekli olması da özel muayenehane ile ağız ve diş sağlığı merkezlerine duyulan ilgiyi artırıyor.

 

YALOVA’DA TOPLAM 66 ADET ÖZEL DİŞÇİ VAR

Protez, dolgu, kanal tedavi, 20 yaş dişi çekimi, ortodonti, implant gibi temel tedavi yöntemlerinin yanı sıra diş beyazlatma, lamina kaplama, zirkonyum kaplama, estetik dolgu, gülüş tasarımı, diş eti şekillendirme gibi estetik işlemlere gösterilen ilginin artması Yalova’da her geçen gün yeni bir ağız ve diş sağlığı merkezi ile özel muayenehane açılmasına yol açıyor. Sağlık Bakanlığına bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin yanında Yalova’da toplam 66 adet özel dişçi bulunuyor. Bunlar arasında 36 tane muayenehane ve 16 tane poliklinik merkezde yer alıyor. Çiftlikköy’de 5 muayenehane ve 2 poliklinik, Çınarcık’ta 3 muayenehane ve 1 poliklinik, Altınova’da ise 2 muayenehane 1 poliklinik hizmet veriyor.

YALOVA’DA 6 İSTANBUL DİŞ HEKİMLERİ ODASI TEMSİLCİSİ VAR

Yalova’daki özel diş poliklinikleri ve muayenehanelerdeki artış hakkında Yalova Hayat’a bilgi veren İstanbul Diş Hekimleri Odası Üyesi Diş Hekimi Murat Çoban, dışarıdan bakıldığında fazla görünse de vatandaşların talebi göz önüne alındığında bu sayının yetersiz kaldığını belirtti. Murat Çoban, “Yalova kendi diş hekimleri odası olmadığı için İstanbul Diş Hekimleri Odası’na bağlı olarak çalışıyor. Yalova’da 6 tane Diş Hekimleri Odası Temsilcisi var. Biri benim diğerleri: Emin Kalyoncu, Mehmet Zeki Bingöl, Musa Özcan Çakır, Yaşar Baki Akyürek ve Aydan Yıldız.” dedi.

BAKANLIĞIN KRİTERLERİNİ KARŞILAMAK GEREKİYOR

Poliklinik ve muayene açma kriterleri hakkında bilgi veren Çoban, Türk Diş Hekimleri Birliğinin yönetmeliğinde yer alan şartların karşılanması gerektiğini belirtti. Klinik açmak için Sağlık Bakanlığına başvurmak gerektiğini aktaran Murat Çoban, “Bakanlığın belli maddeleri var. Bu maddelerin sağlanması gerekiyor. Şartlar sağlandıktan sonra başvuru, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyonda değerlendiriliyor. Bu komisyonda oda temsilcisi de bulunuyor. Ardından açılacak olan yer denetleniyor. Yapılan denetimle beraber eğer yönetmelikte geçerli olan şartlar sağlanıyorsa poliklinik ve muayenehane açılmasına izin veriliyor.” şeklinde bilgi verdi.

ÖZEL YERLER DE YALOVA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN DENETLENİYOR

Özel muayenehanelerle, ağız ve diş sağlığı merkezlerinin güvenilirliği noktasında görüşlerini aktaran diş Hekimi Murat Çoban, “Özel yerler de Yalova İl Sağlık Müdürlüğü tarafından denetleniyor. İnsan sağlığı açısından her şey kontrol ediliyor. Denetime gelen ekipler hiçbir şeyi gözden kaçırmazlar. İlaçların tarihinden, ortamdaki hijyen kurallarının ne kadar uygulandığına bakarlar. Kullandığımız ekipmanların sterilizasyonundan, cihazların kalibrasyonlarına kadar incelerler. İl Sağlık Müdürlüğü 3 ayda bir çok sıkı denetim yaptığı için kliniklerinde hiçbir hijyen problemi olmayacağını düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.  

 

TALEP ARZI DOĞURUYOR

Yalova’da bu kadar çok özel muayenehane ve polikliniğin açılmasını değerlendiren Murat Çoban, “Bu sayıların her geçen gün artmasının sebebi aslında talep. Talep arzı doğuruyor. Yalova’da özel muayenehaneler uzun zamandır olmasına rağmen ve insanlar yeteri kadar tedaviye ulaşmasına rağmen bir yenilik anlayışı, polikliniklerin biraz daha kalabalık çalışması bu talebi arttırıyor. Diş hekimi sayısının hatırı sayılır şekilde artması ile beraber mezunlar da kendilerine özel polikliniklerde iş sahası bulabiliyor.” dedi.

MEVCUT DOKTORLAR YETMEYİNCE YENİ KLİNİKLER AÇILIYOR

İnsanlardaki estetik algısının da diş bakımına gösterilen özeni artırdığına dikkat çeken Murat Çoban, “Estetik kaygılar arttı. Sosyal medyanın çok kullanılması, telefonların iyi fotoğraf çekmesi ve fotoğraflarda dişlerdeki en ufak kusurların bile ortaya çıkması insanları estetiğe itiyor. Estetik taleplerin artması diş hekimlerinin iş yükünü arttırdı. Mevcut doktorlar yetmeyince de yeni klinikler açılmaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

 

“BEN YİNE DE YALOVA‘DA SAYININ YETERSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Devlet hastanesinde yeteri kadar hizmet verildiğini vurgulayan Çoban, “Devlete bağlı ağız ve diş sağlığı merkezleri ücretsiz olduğu için oraya daha fazla talep var. Orada çalışan doktorlarımızın iş yükü daha fazla. Süreleri de kısıtlı olduğu için herkese yetişemiyorlar. Öte yandan insanların beklentilerin ucu bucağı yok. Ayrıca bazı estetik işlemler devlet hastanesinde yapılmayabiliyor. O yüzden Yalova’da diş poliklinikleri fazla açıldı.

Ben yine de Yalova‘daki muayenehane ve polikliniklerin sayısının yetersiz olduğunu düşünüyorum. Çünkü talep çok. Nüfus artıyor, biraz daha özel muayenehane ve poliklinik açılmasını isterim.” açıklamasında bulundu.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.