Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da istmosel ve endometrioma iki önemli ameliyat yapıldı

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 45 S.T. ve 41 Ü.A. yaşlarında İki hasta birçok dış merkezde hastalıklarına çare olacak şifayı bulamadılar. Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan muayene, tetkikler sonucunda hastalara, İstmosel ve Endometriosis teşhisi konuldu; daha sonra 2 hastaya ameliyat planlandı. Bu ameliyatı gerçekleştiren Dr.Öğr.Üyesi Mehmet Musa Aslan’ın yaptığı bu ameliyatlar (Laparoskopik) hastanede bir ilk oldu.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 06:16
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 06:16
Kaynak: Murat Can Aytemur
Yalova’da istmosel ve endometrioma iki  önemli ameliyat  yapıldı

Laparoskopik İstmosel; Sezaryen doğumdan sonra kesi yerinde uterus boşluğunun kapanmasında bir kusurdur. İstmosel çıkıntı anormal kanamalar, cinsel ilişkide ağrı ve sekonder kısırlığa neden olabilir.

İstmosel probleminde adet kanı daraltı ve şişkinliklerde sıkışıp kaldığında, rahim iç tabakasında şiddetli iltihaplanmaya neden olabilir. Bu iltihap, spermi rahimden yumurtaya geçerken öldürür ve embriyonun implante olması için uygun olmayan bir ortam oluşturarak kısırlığa yol açar.

Tedavi edilmeyen bir istmosel ile hamilelik meydana gelirse, sezaryen skarının olduğu yerde anormal derecede ince kas duvarı nedeniyle düşük yapma ve hatta rahimin skar bölgesinin yırtılma riski daha yüksektir.

Laparoskopik Endometriosis (Çikolata kisti); Çikolata kisti yumurtalıklarda gelişen endometrial dokunun kist oluşturmasıdır. Çikolata kisti denmesinin sebebi kist içinde adet kanının birikmesi ile koyu kahverengi bir sıvının kist içini doldurması sonucunda oluşan görüntü sebebiyledir. Çikolata kisti çok nadir durumlar haricinde iyi huylu olup tek ya da her iki yumurtalıkta da olabilir. Endometriosis ise Endometrial dokunun rahimin dışında birçok yere yerleşmesiyle oluşan ve hastada idrar yaparken ağrı, dışkılamada ağrı ile kendini belli eder. Bu hastalar şiddetli kasık ağrıları ile yaşam kaliteleri düşer.

Çevre illere gitmeye gerek kalmayacak

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde böyle ameliyatların yapılması ile beraber vatandaşların çevre illere sevklerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Ameliyat sonrası servise yatırılan hastalar tedavilerinin ardından şifa ile taburcu edildiler.

Hastane yönetimi, hastaların bu zorlu ameliyatlarını gerçekleştiren doktora ve tüm ekip arkadaşlarına teşekkürlerini iletti.

Murat Can Aytemur

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.