Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Şenol Ulutürk: ‘’Kiralar esnafın belini büktü’’

Yalova Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Şenol Ulutürk, gazetemize özel vermiş olduğu röportajda, yüksek kira tutarlarının esnafa sıkıntı yaşattığından bahsetti ve sektör ile alakalı olarak, merak edilen soruları cevapladı.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 16:51
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 16:51
Kaynak: Murat Can Aytemur
Yalova Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Şenol Ulutürk: ‘’Kiralar esnafın belini büktü’’

Yaz mevsimi gelince akla gelen ilk şeylerden bir tanesi şüphesiz ki düğünler. Peki düğün yapacak vatandaşlar kuaföre gittiğinde fiyat açısından nasıl bir manzara ile karşılaşacak? Yalova Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Şenol Ulutürk, konu ile alakalı, ilk olarak Yalova’da odaya bağlı olan 85 kuaför, 155 berber ve 40 tane de güzellik uzmanı olduğunu belirtti ve sözlerinin devamında ise,

"Esnaf biraz olsun rahatlayacak"

‘’Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte sektör esnafımız kış aylarına oranla az da olsa rahatlayacaktır. Yazlığa gelenler oluyor, okullar kapanıyor, insanların kişisel bakım için ayırabilecekleri bütçeler yükseliyor dolayısıyla da esnaf açısından çok daha hareketli bir dönem oluyor yaz ayları. Bunların yanında düğünler başlıyor, gelin başı, damat tıraşı gibi işler esnaf açısından da olumlu bir etkiyle, hareketlilik yaratıyor’’ ifadelerine yer verdi.

‘’Kiralar esnafı zorluyor’’

Enflasyon ile birlikte günden güne yükselmekte olan kiraların, berber ve kuaför esnafı açısından da oldukça ciddi bir problem olduğunu dile getiren Ulutürk, kira zamları nedeniyle kepenk kapatan olmasa da çok sayıda esnafın dükkanlarını devretmek zorunda kaldığını ifade etti. Ulutürk, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, ‘’Ara sokaklarda bile 20 bin-30 bin TL kiralar istiyor mal sahipleri. Esnaflarımızın birçoğu dükkan değiştirmek ve hatta üst katlardan yerler aramaya başladı, bu durum nereye gider hiçbirimiz bilmiyoruz, inşallah devletimiz bu konuda önlemler alır ve arayı bularak orta sağlar, yoksa esnafın durumu kiralardan sebep hiç iyi değil. Devletimiz şu anda bir çalışma yapıyor ancak tam olarak oturmuş değil, oturduktan sonra cezai yaptırımlar olacak mı hep beraber bekleyip göreceğiz. İnşallah bir an önce piyasa toparlanır ve esnafların işi düzelir. Gönlümüz her zaman esnaftan yana’’ diye belirtti.

"Tarifelerimize zam yapalı 1 seneyi geçti"

Vatandaşlar tarafından sıkça merak edilen konulardan bir tanesi de güncel kuaför ve berber fiyatlarında bir artış olup olmayacağı oldu. Ulutürk konu ile ilgili olarak, son zam yapılması ardından 1 seneden fazla zaman geçtiğini belirtti ve sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi, ‘’Şu anda esnaf tariflerimize, Esnaf Odaları Birliği Fiyat Tespit Komisyonu’ndan zam talebinde bulunduk, talebimiz geri çevrildi. Tekrardan incelemelerimizi yaparak ikinci bir defa göndereceğiz, inşallah geçerli olur. Piyasada şartlar o kadar zorlaştı ki esnaf mutlaka zam yapmak zorunda kalıyor. Eskiden 15 TL olan saç sprayi olmuş 90 TL, bir traş makinesi olmuş 3-10 bin arası. Mevcut durum esnaf için işin içerisinden çıkılabilecek gibi değil. Bu durumu vatandaşa anlatmakta yer yer zorlanıyoruz, ‘ne masrafınız var sanki’ gibi tepkiler alıyoruz oysa ki bizim malzeme masraflarımız neredeyse 5 kat arttı. Bizler bu zammı fiyatlara yansıtamadık, piyasa şartları belli, dayanmaya çalışıyoruz.’’

"Kayıtsız esnafların farkındayız"

Oda olarak, bütün esnafların takibinin yapıldığını belirten Ulutürk, kaçak veya kayıtsız esnafların olduğu söylentilerini şu sözlerle netleştirdi, ‘’Kayıtsız esnafların çok olduğunu söylüyorlar, bu durum bizim bilgimiz dahilinde. 13-14 tane meslektaşımız iş yeri açtı, odamıza başvurdu, ‘en azından oda kayıtlarımızı bize 2 ay idare edebilir misiniz’ diye rica da bulundu. Bilgimiz dahilinde peyderpey kayıtlarını yaptırıyorlar. Bizden gizli esnaf en fazla 15-20 gün faaliyet gösterebilir, durum fark edildiği gibi bizler gidip incelemelerimizi yapıp tutanaklarımızı tutuyoruz ve 1 hafta zaman tanıyoruz. Eğer ki bu süreç uzarsa zabıta veya jandarma ekiplerine haber veriyoruz, kayıtlarını yapmak zorunda kalıyorlar. Başka illerin oda başkanları ile konuştuğumuzda, Yalova’nın diğer büyük şehirlere oranla çok daha avantajlı olduğunu görüyoruz bu konuda.’’

Çıraklık maaşları konusunda çalışma gerçekleştirilecek

Çıraklık hakkında bilgilendirmelerde bulunan Ulutürk, önceki yıllarda çırakların asgari ücretin 4’te 1’i oranda maaş aldıklarını ancak bu durumun sonlandığını söyledi ve federasyon olarak bakanlıkla yaptıkları görüşmeler sonucu, konun tekrardan gündeme alınabileceğini belirtti.

Ortak gün tatil yapılacak

Sözlerini tamamlarken kadın kuaförlerinin hafta da bir gün tatil yapmaları konusuna değinen Başkan Ulutürk, ‘’Federasyon olarak bakanımızdan randevu istedik. Valiliğe bırakıldığı zaman iller arasında geçmişte kargaşa yaşandığını ifade ettik. Mesela Çınarcık, Çiftlikköy Salı günü tatil yapalım dedi, Yalova’da 11 esnaf salı dedi, 125 esnafta pazar dedi. Pazar günü isteyenler, aileleri ile vakit geçirebilmek adına Pazar gününü istiyor. Federasyon olarak da görüşümüzü bu yönde bildirdik, bekliyoruz inşallah karar çıkar ve sıkıntı yaşamayız. Bakanlığın aldığı karara boynumuz kıldan ince’’ dedi.

Murat Can Aytemur

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.