Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk: “İsale hattının yüzde 70’ini tamamladık”

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yalova Belediyesi tarihinin en büyük projesi olan Ana İsale Hattı Projesi’nin yüzde 70’lik kısmının tamamlandığını söyledi. Tutuk, bu hattın tamamlanması ile birlikte şehrin zemin sıvılaşması tehdidinden de kurtarılacağını ifade etti

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2024 14:07
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2024 14:07
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk: “İsale hattının yüzde 70’ini tamamladık”

Yalova’ya su sağlayan Gökçe Barajı’ndan Altınova ilçesine kadar uzanan ana isale hattındaki kayıp ve kaçakların önlenmesi adına bir süre önce düğmeye basılmış ve Yalova Belediyesi tarihinin en büyük ihalesi gerçekleştirilerek çalışmalara başlanmıştı. 26 Milyon Euro’luk dev projenin yüzde 70’lik kısmının tamamlandığının müjdesini veren Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, “İlimizin tek bir içme suyu barajı var. Ama biz bu suyun yüzde 25’lik kısmını kaybediyoruz. Hattaki kırılmalarla biz 8,5 milyon tonluk bir suyu kullanamıyoruz. Bu su bizim açımızdan çok önemli. Biz hattı büyüttük ve şehrin dışına aldık. Öncelikle yüzde 25’lik kaçağın önüne geçtik. Hem de şehrimizin altına su kaçmasını engelledik. Ayrıca suyun kayıp olmasını da engelledik. Bu ilerleyen süreçte susuzluk tehlikesini de ortadan kaldıracak. Bu yıl daha şimdiden baraj kapaklarını açtık bile. Geçen yıl bu zamanlarda barajda doluluk yüzde 9 civarındaydı. Biraz kurak havalar yaşandığında baraj kuruma seviyesine kadar geliyor. Bunun için ana isale hattı ile bu kayıp kaçağın önlenmesi çok önemlidir. Şu an itibarı ile ana isale hattımızın yüzde 70’lik bölümü tamamlandı” dedi.
“Su depoları da yapıyoruz”
Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk sadece bununla kalmayarak daha fazla su depolama seviyesine ulaşmak adına 4 bin tonluk 3 içme suyu deposu daha inşa ettiklerini ifade etti. Tutuk, “Yalova’da birkaç su deposu var. Ancak bunlar yetersiz. Bin tonluk su depolarımız var. Biz sadece su altyapısını değil suyu depolayabileceğimiz yerleri de inşa ediyoruz. Şu anda 4 bin tonluk 3 tane su deposu daha yapıyoruz ki bunlardan bir tanesini bitirdik bile” diye konuştu.
“Zemin sıvılaşmasının önüne geçiyoruz”
Yalova’nın fay hattı üzerinde olduğunu ve bu noktada zemin sıvılaşmasının da çok büyük bir sorun teşkil ettiğine dikkat çeken Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, ana isale hattından kaçan suyun şehrin altına akarak zemin sıvılaşmasını arttırdığını dile getirdi. Bu konunun önüne geçilmesini de en az kayıp kaçağın engellenmesi kadar önemsediğini söyleyen Tutuk, “Proje bütünlüğü 26 Milyon Euro olan dev bir projeden bahsediyoruz. Yani 800 Milyon TL gibi bir paradan bahsediyoruz. Bu projenin sadece rakamdan daha fazla önem arz eden yönleri var. Öncelikle ana isale hattı Şehit Ömer Faydalı Caddesi’nin altından geçiyor. Çiftlikköy’den Karamürsel’e kadar da yol kenarından gidiyor. Barajın yüzde 25’i hattan sızarak şehrin altına gidiyor. Yaptığımız hafriyatlarda hep su çıkıyor. Barajdan şehre gelen suyun yüzde 25’i şehrin altına gidiyor. Bu son derece tehlikeli. Kentte zemin sıvılaşması yaşanmasına neden oluyor. Biz bunun olası bir depremde binaların zarar görmesine daha fazla neden olacağını biliyoruz. O nedenle maddiyatından çok halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için bu hattın yenilenmesi ve suyun şehrin altına akarak zemin sıvılaşmasına neden olmasının önüne geçmek zorundayız. Olası bir deprem anında o hattın patlaması da yine ayrı bir risk. O denli büyük bir borunun patlaması ile birlikte şehir sular altında kalır” şeklinde konuştu.
 

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.