Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayiler Esnaf Odası Başkanı Sertan Şenol “Küçük esnaf zor durumda’’

Yalova Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayiler Esnaf Odası Başkanı Sertan Şenol, küçük esnafın sıkıntılarına değindi ve yaşanan sıkıntılara çözüm olabilecek yöntemleri açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2024 16:15
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 16:15
Kaynak: Murat Can Aytemur
Yalova Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayiler Esnaf Odası Başkanı Sertan Şenol “Küçük esnaf zor durumda’’

Enflasyon ve yükselen kira fiyatları, küçük esnafı zor durumda bıraktı. Marketlerin yaygınlaşması ile birlikte, işlerde düşüş yaşayan küçük esnafın sesini, Yalova Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayiler Esnaf Odası Başkanı Sertan Şenol duyurdu. Bakkal, market, tekel bayii ve tütüncüler olmak üzere, güncel olarak toplamda odaya kayıtlı 410 üye olduğunu ifade eden Başkan Şenol, kira artışlarına dikkat çekti ve bu durumun son 2 yılda giderek kötüleştiğini belirtti. Şenol bu durumu, ‘’Zamlar freni boşalmış kamyon gibi yokuş aşağı iniyor’’ olarak söyledi. Sözlerinde, dükkan sahiplerinin enflasyon oranında değil de, 0 ve üstü şekilde zam yapmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirten Şenol, dükkan sahiplerinin biraz empati kurarak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

"İşler kötü durumda’’

Küçük esnafın sıkıntılarına değinen Başkan Şenol, işlerin eskiye oranla çok düştüğünü söyledi ve sözlerinde, ‘’İşlerimiz azaldı, eski işler yok, alım gücümüz düştü tüm bunların yanında insanların masrafları da arttı. Ev kirası, dükkan kirası, çocuğun okul masrafları derken esnaf sıkıntı çekiyor. Bizim amacımız esnafımız ayakta kalsın, mahallemizde ki bakkallarımızın ışıkları sönmesin. Küçük esnafın biraz nefes alması lazım, gerçekten zor durumdayız’’ ifadelerine yer verdi.

"Faizler esnafın belini büküyor"

Küçük esnafın sıkıntı yaşamasında büyük etkisi olduğu söylenen faizler hakkında, bir an önce faizlerin düşmesi gerektiğini söyleyen, yoksa çok sayıda esnafın bu durumdan fazlaca zarar göreceğini belirten Başkan Şenol sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi, ‘Kredi faizleri çok yükseldi, esnaf sanatkarların vermiş olduğu kredilerde bile yeni güncelleme ile %7.5 olan faiz oranı .5 oldu. Bizler faizlerin aşağıya çekilmesi için Ankara’ya yoğun bir şekilde baskı yapıyoruz oda başkanları olarak. Faizlerin en kısa zaman düşmesi gerekiyor.’’

"Prim eşitsizliği dengelenmeli"

Bağ-Kur ödeyen esnafın, SGK’lılara göre yaşamış olduğu bir sıkıntıyı dile getiren Başkan Şenol, ‘’Bağ-Kur Yasası çıkacaktı, 9 bin 200 günden emekli oluyor Bağ-Kur’lu bir insan, ancak 5 bin günden emekli olan ile aynı maaşı alıyor. Hem daha geç emekli oluyor hem de fazladan prim ödemesine rağmen aynı emekli maaşını alıyor. Cumhurbaşkanımız geçen yıl bunun sözünü verdi, eşitsizlik giderilecek dedi, ancak henüz yapılan bir şey olmadı’’ dedi.

"Perakende yasası bir an önce çıkmalı’’

3 Harfli marketlere denetleme getirilmesi gerektiğini belirten Başkan Şenol, bu durumun ancak perakende yasası ile mümkün olabileceğini söyledi ve ‘’Eğer ki perakende yasası çıkarsa, bu marketler kafalarına göre istedikleri yerde dükkan açamayacaklar. Devletin lokomotifi olan bu küçük esnaf gerçekten bitme noktasına geldi yani, bu kadar da zulüm olmaz’’ diye ekledi. Küçük esnafın nefes alabilmesi açısından bu yasanın büyük önem taşıdığını da söyleyen Şenol, 2012’den beri yasa beklediklerini belirtti.

Yalova için gelişmeler var

Yalovalı küçük esnaflar için, bazı gelişmeler yaşandığını ifade eden Başkan Şenol, sözlerini tamamlarken son olarak, orta ölçekli bakkalların kooperatifleşmesi adına çalışmalar olduğundan bahsetti, bu sayede 3 harfli marketler ile rekabete girilebileceğini söyledi. Şenol konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘’Bize bir söz verilmişti. 50-60 civarında orta ölçekli bakkalımızı, kooperatif market yapacaktık, bu sayede 3 harfli marketlerle rekabet edebilecektik. Ben bizzat mahalle mahalle bu bakkalları da belirlemiştim. Yaşanan büyük deprem sonrasında, bu durum ertelendi. Bizler bu durum ile ilgili gerekli makamlarla görüşmelerimizi gerçekleştirdik, Yalova’da en kısa zamanda, belirlediğimiz bakkallarda dönüşüme gitmek için hızlıca hareket edeceğiz. Bizden Yalova’da bir depo istediler, biz de Yalova’nın 3 büyük şehir arasında olduğunu ve depo olmasa da gerekirse o illerden hizmet alabileceğimizi ifade ettik. Bir an önce hayata geçirelim, can çekişen bakkallarımıza umut ışığı olalım dedik. Eğer ki bu durum gerçekleşirse, diğer marketlerin güya ucuza sattığı şeker yağ vb. ürünleri 70 metrekare üzeri bakkallarda kooperatif bakkalıdır diye belirterek, bir rafında 80 kalem kooperatif ürünlerini satabileceğiz. Kâr marjı düşük olacak, satışları da ucuz olacak ancak vatandaş şurada ucuz burada ucuz diye aramadan kolayca ulaşabilecek’’ diye belirtti.

Murat Can Aytemur

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.