Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vali Kaya hedef gösterdi: YATUB turizmde çatı kuruluş olmalıdır

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya ilin turizmde marka kent olması için bir strateji belgesine ve bütüncül bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti. Vali Kaya, bu bütüncüllüğün sağlanması için ise Yalova Turizm Birliği’nin (YATUB) çatı kuruluş olarak görev yapmasının çok büyük önemi olduğuna değindi

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2024 06:12
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2024 06:12
Kaynak: Yalova Hayat
Vali Kaya hedef gösterdi: YATUB turizmde çatı kuruluş olmalıdır

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya ilin turizm anlamında çok önemli potansiyellerinin olduğunu ancak bunların tek tek çok fazla bir değer üretemediğini dile getirdi. Bütün bu değerleri tek çerçeve altında toplanmasının önemli olduğunu dile getiren Vali Kaya, “Yalova, Marmara Bölgesi’nin en güzel, sakin ve en huzur verici illerinden birisi durumunda. Dolayısıyla biz Yalova’nın keşfedilmemiş yönlerini açığa çıkarmak için yola çıktık. Bu amaçla da bir dizi çalışma yapıyoruz. Kendimize Yalova’yı turizmde marka kent yapmak için ne yapabiliriz diye de soruyoruz. Bu sorunun cevabı olarak da bu konuda parça parça değil de bütünsel bir eyleme ihtiyacımızın olduğunu gördük. Dolayısıyla da artık o bütünselliği bulmamız gerekli. Bizim doğamız, denizimiz, tarihimiz var demek elbette önemli. Ancak bunların hepsinin bir anlam ifade edebilmesi için çerçevelenmesine ihtiyaçları var” dedi.
“Strateji belgesi gerekli”
Yalova’nın bütüncül bir çalışma ortaya koyması için turizm strateji belgesine de ihtiyacının olduğuna dikkat çeken Vali Kaya, “Bunu sağlamak adına bütün paydaşların katılımı ile değerli bir çalışma olarak kabul ettiğimiz Turizm Çalıştayı’nı yaptık. Buradan çıkacak olan eylem planlarını da 5 yıl içerisinde Yalova’nın marka kent olabilmesi için adım adım hayata geçireceğiz. Turizmle ilgili bir strateji belgesi çalışmasına ihtiyacımız var. Yaptığımız çalışmanın raporu ortaya çıktığında hangi kurum kendi alanında ne yapacak bunu belirleyeceğiz. Belediyelerden kaymakamlıklara, kamu kurum ve kuruluşlarına kadar bu anlamda bir bütünsellik oluşturulması çok önemli. Bizim ortaya koyacağımız strateji belgesi ve planlamanın bizden sonraki valiler tarafından da titizlikle sürdürülmesi gerekiyor. Belediyelerin de Yalova’nın geleceği için buna sahip çıkması ve bütçelendirmesi şart” diye konuştu.
Çatı olarak YATUB’u işaret etti
Bu çalışmaların tek çatı altında yürütülmesi gerektiğini belirten Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, “En büyük eksiklik Yalova’nın bir büyük şehir olmamasından dolayı 14 farklı yönetim ve 14 farklı sesle bu çalışmaları yapmaya çalışıyoruz. Bizim normalden daha fazla bir sekronize çalışmaya ihtiyacımız var. Bizim bu anlamda bir çatı kuruluşa ihtiyacımız var. Biz valilik olarak buna önderlik ederiz ancak buna YATUB’un önderlik etmesinin daha doğru olacağı kanaatindeyim. Bu çerçevede yeni seçilen belediye başkanlarıyla da bir araya geleceğim. YATUB turizm anlamında bu ile hizmet edecek çatı bir kuruluş olmalıdır. Tüm belediyeler de buraya destek vermelidir. Buradaki strateji belirlendikten sonra da hiçbir siyaset güdülmeden Yalova için he birlikte çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.