Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Termal’deki Fransız Evi müze olacak

Yalova’nın Termal ilçesinde Osmanlı döneminde inşa edilen, "Fransız evi"nin korunarak geleceğe miras bırakılması için hazırlanan restorasyon projesi onaylandı. Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, tarihi yapının kültür mirasını, Termal’in turizm hayatına kazandıracaklarını söyledi. Termal Belediye Başkanı Hüseyin Sinan Acar ise, Fransız evinin yanı sıra Roma döneminden kalma kalıntıları da müzede sergileyeceklerini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 29.01.2024 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 29.01.2024 15:49
Kaynak: Yalova Hayat
Termal’deki Fransız Evi müze olacak

Termal Kaplıcaları’nın girişinde bulunan ve 1900’lü yılların başında termal tesisin işletmeciliğini yapan Fransız aile için inşa edilen “Fransız evi”, uzun yıllardır kullanılmıyordu. Yalova İl Özel İdaresi, tarihi yapının restore edilerek müzeye dönüştürülmesi için çalışma başlattı. Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan restorasyon projesi için yakında ihale yapılacak.

Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, yaptığı açıklamada, Yalova’nın kültürel mirasının ortaya çıkarılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıyla ilgili çalışma yürüttüklerini söyledi. Termal’de Sultan 2. Abdülhamid döneminde termal tesisin işletmeciliğini yapan Fransız aileye ait olan ve Fransız evi olarak bilinen bu tarihi yapıyı restore etmeye karar verdiklerini belirten Soygüzel, şunları kaydetti:

“Bu çok önemli sivil mimari örneği kültür mirasımızı, yeniden Yalova’nın kültür hayatına, Termal’imizin turizm hayatına kazandırmış olacağız. Termal ile ilgili hazırda bir koruma imar planı var. Planda, bu yapıyla ilgili de öngörülmüş bazı fonksiyonlar var. Bu fonksiyonlar içinde müze de var. Restorasyon çalışması bittikten sonra diğer kurumlarla bir araya gelip yeni fonksiyonlar ekleyebilir miyiz diye değerlendireceğiz.”

Soygüzel, yaklaşık 200 metrekarelik evdeki bazı malzemelerin 20’nci yüzyıl başlarında yurt dışından getirildiğini bildirdi. Kiremitlerin Marsilya’dan getirilip çatıya konulduğunu kaydeden Soygüzel, “Orijinal ve burası için üretilmiş kiremitler bunlar ve bugüne kadar da kalmış. Kapıları, panjurları, ahşap unsurları da aynı şekilde yurt dışından getirilmiş.” ifadesini kullandı.

Termal Belediye Başkanı Hüseyin Sinan Acar da ilçenin geçmişinin 4 bin yıl öncesine dayandığına işaret etti. "Fransız evi"nin restorasyonla müzeye dönüştürülmesinin bölgeye katkı sağlayacağını anlatan Acar, “Kurucu belediye başkanımız ve güreşte 1967-1968 yıllarında Avrupa şampiyonu olan Süleyman Sırrı Acar anısına müze yapmayı düşünüyorduk. Şimdi Roma döneminden kalma kalıntıları da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve Termal Belediyesi olarak ortaklaşa bir çalışma yürütüp burada sergilemeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.