Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Temmuz ve Ağustos için kritik uyarı: Orman yangınında asıl tehlike geldi

Haziran ayında yurt genelinde meydana gelen orman yangınları tarihi bir rekor kırdı. Türkiye’de haziran ayında meydana gelen en fazla yangın 2024 yılında yaşandı. Temmuz ve Ağustos aylarının daha sıcak olacağı beklentisi endişeyi artırıyor. Yurdun dört bir yanından yangın haberleri gelmeye devam ederken Türkiye Ormancılar Derneği, Temmuz ve Ağustos için kritik uyarılarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2024 15:23
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2024 15:23
Kaynak: Sözcü
Temmuz ve Ağustos için kritik uyarı: Orman yangınında asıl tehlike geldi

Türkiye yaz aylarının gelmesiyle rekor sayıda orman yangınına tanık oldu. Her gün birden fazla yerde meydana gelen orman yangınlarında binlerce hektarlık alan kül olurken bu alanlarda yaşayan canlılarda hayatını kaybediyor.

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) Başkanı Hüsrev Özkara, bu yıl Haziran ayında yaşanan yangınların Temmuz ve Ağustos'ta yaşanacak çok daha büyük yangınlar ve beraberinde getireceği kayıpların ön habercisi olduğunu açıkladı. Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre orman yangını sayısı 4.3 kat, yanan orman alanı ise 25.3 kat artış gösterdi.

Özkara, “Bu yılki yangınlarda daha geniş alanlar yanıyor. Bu durum, sıcaklık ve rüzgârın arttığını, nemin düştüğünü gösteriyor. Bu veriler, ormanlarımız için çok büyük alarm sinyali demek. Özellikle turizm tesisleri büyük risk altında” dedi.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından (OGM) yayımlanan orman yangınlarıyla ilgili günlük verilerin de yaklaşan felaketin habercisi olduğunu dile getiren Özkara, 2023 yılının Haziran ayında meydana gelen 138 yangında 155 hektar alanın zarar gördüğünü belirtti. Bu yılın Haziran ayında ise toplam 590 yangında zarar gören orman alanının 3 bin 921 hektara yükseldiğini söyledi.

Özkara, “Bu veri, çok büyük bir felaketin yaklaştığını gösteriyor. Yangın sayısı 4.3 kat artarken yanan alanların büyüklüğü 25.3 katına çıkmış. Bu durum, büyük hasarlı yangınlarla karşı karşıyayız demektir” dedi.

3 BÜYÜK TEHLİKE

Özkara, meydana gelen yangınların hızla yayılmasına ve genişlemesine neden olan sıcaklık, nem ve rüzgârdan oluşan 3 büyük faktör olduğunu, bu 3 faktörün bu yıl bir arada fazlasıyla yaşanmaya başladığını söyledi. Özkara, “Ortalama sıcaklık 30 dereceyi geçerse, bağıl nem yüzde 20’nin altına düşerse ve rüzgârın hızı saatte 30 kilometreyi geçerse büyük yangınlar için ortam oluşuyor. Bizde ortalama sıcaklık 40 dereceye yaklaştı. Bağıl nem 20’lerin altında ve rüzgâr limitin üstünde. 2021 felaketinde bu faktörlerin etkisini ağır şekilde yaşadık” ifadelerini kullandı.

“MERDİVENLERİ TEMİZLEYİN”

Orman yangınlarının başlangıç ve yayılmasının merdiven diye ifade edilen bir sıralama içerisinde gerçekleştiğini söyleyen Özkara, “Merdivenin ilk basamağında, yani ormanın tabanında kuru otlar, ikinci basamakta çalılıklar, üçüncü basamakta ağaççıklar ve sonunda da ağaçlar var. Yangını önlemek için önceden ormanların kuru ottan ve çalılardan temizlenmesi gerekiyor. Normalde ağaç kolay kolay yanmaz. Önce kuru otlar yanıyor, otlar bir üstteki çalıları yakıyor, çalılar ağaççıkları yakıyor ve sonra ağaç tutuşuyor. İş tepe yangınına dönüşünce de artık önlemek mümkün olmuyor. Merdivenleri yok etmeden orman yangınlarını önleyemeyiz” dedi.

Hüsrev Özkara açıklamasının devamında şu bilgileri de verdi:

“6 KİŞİLİK İŞİ 3 KİŞİ YAPIYOR”

-Yangınla mücadelede kara kuvveti çok önemlidir. Kara gücü iyi olmazsa yangını havadan söndüremezsiniz. 2018’e kadar orman köylülerinden 18-50 yaş arasındakiler yangın mükellefi olurdu.

-Bu deneyimli kişiler daha yangın başlar başlamaz hemen müdahale edip önlerdi. Şimdi bu kalktı, yerine gönüllülük esaslı sistem geldi.

-Gönüllülerin tecrübesi olmadığı için çok etkili değil. Daha da kötüsü yangına karadan su sıkan arazözlerde en az 6 kişi çalışması gerekirken şu anda 3’er kişi çalışıyor. 3 kişinin hortumları uzatıp basınçlı hortumu tutup müdahale etmesi çok zor, hatta imkânsız. Can güvenliğini sağlayacak donanımlar da yetersiz.

“UÇAĞIN SUYU DENİZDE DAMLA”

-400 hektardaki bir yangının enerjisi Hiroşima’ya atılan atom bombasına eşittir. Yukarıdan uçakla bıraktığınız 3 tonluk su denizde damla gibi kalıyor. Ağaçlara ulaşmadan buharlaşıyor. Öyle bir enerji karşısında uçaktan atılan suyun etkili olması imkânsız.

“TURİZM ALANLARI TEHLİKE ALTINDA”

-Kahramanmaraş’tan başlayarak Adana, Mersin, Antalya, Muğla, İzmir kuzeyde Trakya’ya kadar olan alan büyük risk altında. Hem çok sıcak hem de karadan denize bağıl nemi yok eden kurutucu fon etkili rüzgârlar var.

-Bu alandaki turizm tesislerinin yangında kül olma riski var. 2018’de Yunanistan’da 104 kişinin yaşamını yitirdiği yangında turistler yangında denize kaçtı, birçoğu boğulup öldü. Benzer felaketi yaşamamak için işi çok sıkı tutmamız gerekiyor.

Hilal Baldemir

Kaynak: Sözcü

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.