Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tahsin Becan, “Asker siyasette siyaset ise askerin içinde kol gezmemeli”

TSK Personel Kanunu’nda değişiklik yapılması görüşmeleri esnasında TBMM’de bir konuşma yapan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Ne askerin siyasetin ne de siyasetin askerin içinde kol gezmesi kabul edilebilir” dedi

Haber Giriş Tarihi: 10.06.2024 14:32
Haber Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 14:32
Kaynak: Yalova Hayat
Tahsin Becan, “Asker siyasette siyaset ise askerin içinde kol gezmemeli”

TBMM Genel Kurulu, geçtiğimiz hafta görüşmelerine başladığı 125 sıra sayılı ‘Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ üzerine mesaisine bu hafta devam edecek.

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, teklifin, 28. Yasama döneminin 10. Torba teklifi olarak getirilmesine eleştirerek, 21 kanunla 59 maddede değişiklik yapıldığını söyledi. Becan, yasa yapma tekniği açısından teklifin, yine torba şeklinde getirilmesinin nitelikli yasama önünde engel olduğunu TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şöyle ifade etti; “Torba Yasa tekniğinin yanlış olduğu konusunda sizleri sürekli uyarıyoruz. Ancak duymamakta ısrar ediyorsunuz. Bakınız, bu teklifin tam 16 maddesi daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Yaptığınız yanlışı yine bir yanlışla telafi etmeye çalışıyorsunuz. Ne var ki hem Meclisin saygınlığına gölge düşüyorsunuz hem de halkımızın sorunlarına gerçekçi çözümler üretemiyorsunuz. Bugün yaşadığımız toplumsal ve sosyal sorunların kaynağı işte bu sorunlu yaklaşımınızdır.”

“Yurt savunması CHP’nin kırmızıçizgisidir”

Milli Savunma Komisyonu Üyesi Tahsin Becan, yurt savunmasının, Kuvayı Milliye’yi örgütleyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin kırmızıçizgisi olduğunu söyleyerek, hem askerin siyasetin, hem de siyasetin askerin içinde kol gezmesinin bugüne kadar Türkiye’ye çok ağır sonuçları olduğunu söyleyerek şöyle konuştu; ““Bu anlayışla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel niteliğinin ve donanımının en modern ve en üst düzeyde tutulmasını ortak akıl ve müzakerenin bir sonucu olarak görüyoruz. Öte taraftan gelişmiş demokratik ülkelerde silahlı kuvvetler; hükümetin mutlak denetimi altında fakat hükümetin değil, devletin ordusu şeklindedir. Tarihsel tecrübeler göstermiştir ki, askerin siyasete karışması ne kadar olumsuz sonuçlar doğurmuşsa, siyasetin askerin içinde kol gezmesi de o kadar kötü sonuçlara neden olmuştur. Kumpas davaları bu sonucun en açık göstergesidir.”

TSK’ye verilen cemaat listeleri

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Melis’te yaptığı konuşmasında, TSK personelinin özlük hakları adaletsizliğinin bir an önce giderilerek, alımlarında ise cemaatlerin mülakat komisyonlarına listeler vermesini eleştirerek araştırılması gerektiğini belirtti. Becan, son olarak, tersaneler kenti Yalova’nın hem stratejik hem de lojistik olarak milli savunmadaki önemi gereği gerekli desteklerin verilerek Atatürk’ün kenti Yalova’da, tarihi misyonuna uygun biçimde milli yatırımların hayata geçmesini beklediklerini söyledi.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.