Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sempozyumda Çobankale anlatıldı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından cumhuriyetin 100. yılı kapsamında ‘Türk Dönemi Arkeoloji Çalışmaları ve Yüzey Araştırmaları’ başlıklı sempozyum düzenlendi

Haber Giriş Tarihi: 04.01.2024 00:16
Haber Güncellenme Tarihi: 04.01.2024 00:16
Kaynak: Murat Can Aytemur
Sempozyumda Çobankale anlatıldı

Sempozyumda Altınova Çobankale Kazı Başkanı Doç. Dr. Selçuk Seçkin, 2017 yılında başlayan kazılarla ilgili sunum gerçekleştirdi. Sempozyum, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hanife Koncu’nun da hazır bulunduğu, Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurcan Yazıcı Metin’in, Sanat Tarihi disiplininin duayeni, 1960’lı yıllarda ilk Türk dönemi kazılarını gerçekleştiren Prof. Dr. Oktay Aslanapa’nın çalışmalarının anlatıldığı bildiri ile başladı.

Yurt içi ve yurt dışı çalışmalar

Sempozyuma yurtiçi ve yurtdışında çalışmalar yürüten Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin öğretim üyeleri yanında, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Medeniyet Üniversitesi’nden öğretim üyeleri de katıldı, dinleyici olarak da İstanbul’daki üniversitelerden çok sayıda akademisyen ve öğrenci konferans salonunda tüm gün süren konuşmaları izleme imkanını buldu.

Çobankale çalışmaları anlatıldı

Doç. Dr. Selçuk Seçkin de Altınova’da 2017 yılından beri yürütülen Çobankale’nin tarihsel önemi ve yollarla olan ilişkisinden ilk olarak bahsetti. Daha sonra ise Yalova ve Altınova için kazı çalışmasının önemini, kazı sürecini, gelinen aşamayı ve hedeflenen çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Sempozyumda da son olarak alanında duayen olarak kabul edilen kazı başkanlarıyla birlikte, yapılan çalışmalar değerlendirilerek, Türk dönemi kazılarında gelinen süreç tartışıldı.

Murat Can Aytemur

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.