Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Zincir marketler çizgiyi aştı! İşte 4 günde iki kez değişen etiketler

Geçen hafta Çarşamba günü asgari ücretin açıklanmasının hemen ardından halk arasında üç harfli marketler olarak bilinen zincir marketler çalışanlarına mesaiye kalıp etiketleri değiştirmeleri konusunda mesaj göndermişti. 28 Aralık’ta güncellenen etiketlerin 1 Ocak’ta yeniden güncellenmesi sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 03.01.2024 12:15
Haber Güncellenme Tarihi: 03.01.2024 12:15
Kaynak: Hilal Baldemir
Zincir marketler çizgiyi aştı! İşte 4 günde iki kez değişen etiketler

2024 yılı için belirlenen asgari ücret miktarı 27 Aralık Çarşamba günü açıklanmıştı. Asgari ücretin açıklanmasının hemen ardından zincir marketlere etiket değiştirme talimatı gittiği ortaya çıkınca vatandaşlar tepki göstermişti. 

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre aynı marketler bu kez de 1 Ocak’tan sonra etiket değişikliği yaptı. 1 Ocak itibariyle markete giden vatandaşlar yeniden birçok üründe etiketlerin değiştiğini gördü ve bunu sosyal medya hesaplarından paylaşarak tepki gösterdi.

"Şikayet hakkınızı kullanın"

Tüketici Konfederasyonu (TUKONFED) üyesi Avukat Mücahit Saraçlı özellikle zincir marketlerde haksız fiyat uygulamanın son bulması için tüketicilerin şikayet haklarını kullanması gerektiğini belirtti.

"Bunu karşılığı haksız fiyat uygulamasıdır"

Tüketici Konfederasyonu üyesi Avukat Mücahit Saraçlı, açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

*Asgari ücrete yapılacak olan, beklenenin üzerinde zam haberleri dolaşmaya başladığında, Aralık ayının sonlarına doğru bir etiket değişmesiyle fiyatlarda gereksiz artış yapıldı. Sonrasında asgari ücretin belirlenmesiyle de yeniden fiyatlarda artış yapıldı.

*Bunu karşılığı haksız fiyat uygulamasıdır. Hukuktaki yeri de haksız fiil demektir. Bunun tabi ki birçok cezai şartları da var.

*6 Bin 502 sayılı yasa, tüketicilerin haklarının korunması için çıkarıldı. Burada açık ve net bir şekilde haksız fiyat uygulamaları ve stokçuluğun önlenmesi amacıyla çıkartılmış bir yasadır.

*Tüketicilerin de burada şikayet etme haklarını kullanarak, bilinçli tüketici şeklinde hareket etmeleri gerekiyor. Bu tür karşılaştıkları olaylarda mutlak suretle şikayet haklarını kullanmaları lazım.

*Fiyatının kısa sürede değiştiğini bildikleri ürünler için hemen fiyat etiketine bakıp, etiketin üzerinde bulunan değişim tarihi mutlak suretle yazmak zorunda.

*1-2 gün içerisinde değişmiş bir fiyat etiketi tespit etmeleri halinde bunun fotoğrafını çekip, alo 175 hattına ya da Ticaret Bakanlığı'nın haksız fiyat uygulamaları kurumuna internet üzerinden şikayet etme hakları var.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.