Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Seçim sonrası Kabine ilk kez toplanıyor! İşte Cumhurbaşkanlığı Kabinesi gündemleri

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 1,5 aylık aranın ardından gündemdeki önemli başlıklarla bugün toplanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Beştepe’de toplanacak olan kabinenin gündem başlıklarında, Orta Doğu'da yükselen tansiyon ve Türkiye'nin bu konudaki diplomatik girişimleri öncelikli olacak. Kabine toplantısında enflasyon ve fahiş fiyatlarla mücadele de ele alınacak.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2024 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2024 11:59
Kaynak: Hilal Baldemir
Seçim sonrası Kabine ilk kez toplanıyor! İşte Cumhurbaşkanlığı Kabinesi gündemleri

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi seçim öncesi verilen aranın ardından 1,5 ay sonra bugün toplanıyor. Geçen süre zarfında gündemde önemli maddeler birikti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak olan toplantının en sıcak başlığı ise İran- İsrail gerilimi. Türkiye, Orta Doğu'da yaşanan sıcak gelişmeleri yakından takip ediyor.

DİPLOMASİ TRAFİĞİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME YAPILACAK

Kabine toplantısında İran'ın İsrail’e karşı attığı adım sonrasında bölgede daha da yükselen tansiyonun düşürülmesine yönelik yürütülen diplomasi trafiğine ilişkin değerlendirme yapılacak. Bölgedeki durumun Türkiye'ye yönelik güvenlik tehditleri üzerinde durulacak.

GAZZE'DE ATILACAK ADIMLAR GÜNDEMDE

Ayrıca Gazze'de acil ateşkesin sağlanması ve Filistinlilere insani yardımların kesintisiz bir şekilde ulaştırılması için atılacak diplomatik adımlar konuşulacak.

TERÖR OPERASYONLARI DA KABİNE’DE

Toplantının bir diğer önemli başlığı da Türkiye'nin sınır ötesinde yürüttüğü terörle mücadele operasyonları olacak. Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerinin yok edilmesi için devam eden operasyonlar Kabine’nin gündeminde. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu ay içinde Irak'ın başkenti Bağdat'a yapacağı resmi ziyaretin hazırlıkları konuşulacak.

BEŞTEPE'DE GÜNDEM EKONOMİ

Kabine toplantısında, Orta Vadeli Program ve 12'nci Kalkınma Planı çerçevesinde uygulanan ekonomi programındaki son durum da değerlendirilecek. Programın temel hedefi olan enflasyonu kalıcı olarak düşürmeye yönelik alınabilecek ilave tedbirler de masada görüşülecek konular arasında.

ÖĞRETMEN ATAMALARI DA GÖRÜŞÜLECEK

Gündemin bir diğer konusu ise öğretmen atamaları. On binlerce öğretmen adayının gözü hükümetten gelecek atama haberinde. Kabinede yılın ilk öğretmen atamasına ilişkin kadro tahsisine ve takvime dair çalışmaların da gündeme gelmesi bekleniyor.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.