Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye’nin en sevilen markası Beypazarı’na İsviçre’den yasak! Doğurganlığı etkiliyor iddiası

Türkiye’nin en ünlü markalarından Beypazarı’nın uzun yıllardır ürettiği ve dünyanın her yerine ihraç ettiği maden suyu İsviçre’de yasaklandı. İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Türkiye'den gelen Beypazarı markasına ait maden suyunda yüksek miktarda bor tespit edildiğini açıkladı. Beypazarı maden suyu, ülkede satıştan çekildi ve geri çağırma işlemi başlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2024 11:38
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2024 11:38
Kaynak: Hilal Baldemir
Türkiye’nin en sevilen markası Beypazarı’na İsviçre’den yasak! Doğurganlığı etkiliyor iddiası

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, Türkiye'den gönderilen Beypazarı markasına ait maden suyunda yüksek miktarda bor bulunduğunu açıkladı. Büro tarafından yapılan açıklamada, yüksek miktarda bor tüketiminin, fetal gelişimi ve doğurganlığı etkilediği belirtildi. İsviçre hükümeti, Beypazarı marka maden suyunun tüketilmemesi gerektiğini duyurdu ve ürünü ülkesinde yasakladı. Firma ise geri çağırma işlemine başladı.

Türkiye'de en popüler ve en sevilen markalar arasında yer alan maden suyu markalarından birisi Beypazarı olarak biliniyor. Fakat İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu (FSVO) yaptığı açıklamada 'insan sağlığına zararlı' gerekçesiyle Beypazarı maden suyunun ülkede satışını yasakladı.

"YÜKSEK MİKTARDA BOR BULUNUYOR, TÜKETMEYİN"

Bor, doğada bol miktarda bulunan bir element ve çeşitli endüstriyel uygulamalarda oldukça sık kullanılıyor. Bor minerali başta kalsiyum ve D vitamini olmak üzere vücut minerallerinin düzenlenmesinde önemli bir görev alıyor ancak yüksek miktarda bor tüketimi, insan sağlığı için oldukça zararlı sonuçlara neden oluyor. Bu durum göz önüne alındığında, İsviçre tarafından yapılan açıklamada, Beypazarı maden suyunda yüksek miktarda bor bulunduğunu ve bu markaya ait sodanın tüketilmemesi gerektiği ifade edildi.

"DERHAL SATIŞTAN ÇEKİLDİ VE GERİ ÇAĞIRILDI"

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu, "Kamuoyuna uyarı: Beypazarı marka maden suyunda aşırı bor içeriği" başlığıyla yayınladığı uyarıda şu ifadelere yer verdi:

"Bern, 15 Nisan 2024 - Yapılan resmi inceleme kapsamında Beypazarı markalı maden suyunda aşırı bor içeriği tespit edildi. Sağlık riski göz ardı edilemez. Federal Gıda Güvenliği ve Veteriner İşleri Dairesi (BLV), etkilenen markanın maden suyunun tüketilmemesini tavsiye ediyor. BAK-SAN GmbH şirketi, etkilenen ürünü derhal satıştan çekti ve geri çağırma işlemine başladı."

"DOĞURGANLIĞI ETKİLEDİĞİ DÜŞÜNÜLMEKTE"

Açıklamada, ürünün ne gibi tehlikeler oluşturduğunun da altı çizildi ve "Bor elementi doğal olarak yer altı suyunda ve dolayısıyla kayalardan ve topraktan yıkanabildiği için maden suyunda da bulunur. Borun fetal gelişimi ve doğurganlığı etkilediği düşünülmektedir. Bu nedenle uzun vadede sağlık riski göz ardı edilemez." ifadeleri kullanıldı.

Bu konu gündemde hızla yayılırken Türkiye’de de tüketicilerde endişeye neden oldu. İddialara ilişkin Beypazarı markasından ise henüz bir açıklama gelmedi.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.