Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Marketlerde yeni dönem! Bu ürünleri bulundurmak zorunlu olacak

Son yıllarda dünya genelinde ciddi artış gösteren Çölyak hastalarının ve Glüten intoleransı olan kişilerin günlük hayatta yemek yerken yaşadığı zorluklar sık sık gündeme geliyor. Glüten içermeyen gıda ürünlerinde son yıllarda artış yaşansa da her yerde bu ürünlere ulaşmak mümkün olmuyor. Ticaret Bakanlığı bu konuda önemli bir adım atarak yeni bir karar çıkardı. Bakanlık tarafından hazırlanan tebliğe göre, 200'den fazla şubesi olan zincir marketler glütensiz ürün bulundurmak zorunda olacak.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 11:09
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 11:09
Kaynak: Hilal Baldemir
Marketlerde yeni dönem! Bu ürünleri bulundurmak zorunlu olacak

Glüten intoleransı ve Çölyak hastalığı nedeniyle tıbbi beslenme tedavisine gereksinim duyan kişilerin glütensiz ürünlere erişimini kolaylaştırmak amacıyla şube sayısı 200'den fazla olan zincir marketler belli şartlar altında glütensiz ürün bulundurmak zorunda olacak. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Glütensiz Gıda Ürünü Satış Yükümlülüğü Getirilmesine İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'de bugün yayımlandı.

Tebliğde yer alan açıklamalara göre gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışını yapan ve şube sayısı 200'den fazla olan zincir mağazalar, 250 metrekareden fazla satış alanına sahip olan şubelerinde glütensiz olmak üzere un, tatlı ve tuzlu atıştırmalığı satışa hazır bulundurmakla yükümlü kılındı.

Bahsi geçen mağazalar, 400 metrekareden fazla satış alanına sahip mağazalarında da glütensiz olmak üzere ekmek, un, makarna, tatlı ve tuzlu atıştırmalığı, süreklilik arz edecek biçimde ve talebi karşılayacak miktarda satışa hazır bulundurmakla yükümlü olacak.

Tebliğle glüten intoleransı yaşayanların glütensiz gıda ürünlerine erişimini sağlamak amaçlandı. Düzenlemenin bazı hükümleri 1 Haziran'da, bazıları ise 1 Eylül 2024'te yürürlüğe girecek.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.