Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Çanakkale’de meydana gelen deprem İstanbul’u tetikler mi? Şükrü Ersoy yanıtladı

Dün akşam saat 21.40 sularında Çanakkale’nin Yenice ilçesinde 4.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 4.9 şiddetindeki deprem başta Balıkesir olmak üzere İstanbul, Yalova ve Bursa’da da hissedildi. Sarsıntının etkisiyle büyük korku ve panik yaşayan vatandaşların aklına gelen ilk soru, "Sarsıntı büyük İstanbul depremini tetikler mi?" sorusu oldu. Konuya ilişkin deprem uzmanı Şükrü Ersoy, "Beklediğimiz Kuzey'deki kol Kuzey Anadolu Fayı'nın kuzey koluyla ilgili deprem değil" açıklamasında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 10:54
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 10:54
Kaynak: Hilal Baldemir
Çanakkale’de meydana gelen deprem İstanbul’u tetikler mi? Şükrü Ersoy yanıtladı

Dün akşam saatlerinde Çanakkale’nin Yenice ilçesinde 4.9 şiddetinde bir deprem meydana geldi ve çevre illerden de hissedildi. İstanbul’da da hissedilen deprem vatandaşlarda büyük İstanbul depremi endişesine neden oldu.

“Beklediğimiz kolla ilgili deprem değil”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan deprem uzmanı Şükrü Ersoy, "Marmara Denizi içerisinde beklediğimiz büyük depreme ilişkin değil Güney kollarla ilişkin deprem olsa gerek. Beklediğimiz Kuzey'deki kol Kuzey Anadolu Fayı'nın kuzey koluyla ilgili deprem değil. Yenice dediğimiz 1953'te 7.2 depremi var. Büyük yıkım yapmıştır, bu ona yakın bir yerde.

"Gemlik Körfezi’nde bir aktivite var, izlemeye çalışıyoruz"

Gemlik Körfezi'nde bir aktivite var. Bunu izlemeye çalışıyoruz. Bu bölgede 4 -5 büyüklüğündeki deprem Gemlik Körfezi, Biga yarımadası olduğu kesimlerde bir aktivite var. Biz kendimizi Kuzey kolunu konuşmaya kaptırdık. Güney'i ihmal ettik konuşmayı" ifadelerini kullandı ve ekledi: "Bu depremin tetikleyeceğini düşünmüyorum. Bizimki sadece hissetmedir. Bu biraz zemine bağlı, binamıza bağlı. Deprem fayları parça parça. Her parçanın da ömrü var. Bazıları 200 yıl bazıları 500 hatta 1000 yıl da olabilir. Her fay hatları üzerinde kazılar yapıp kimliklerini ortaya koymak gerekiyor. Ama net şudur diyemem. Yer kazılıp eski fay bulunup tarihleniyor, işte o zaman tarih verebiliyoruz.

"İstanbul nüfusunun azaltılması gerek"

Üniversiteler, AFAD desteklenmeli. 4.9 deprem kesinlikle tahribat yaratmaz. Çok hasarlı binalar üzerinde ancak yeni hasarlar oluşturabilir. Mutlaka İstanbul nüfusunun azaltılması gerek. Bu kadar kalabalık bir şehirde en mükemmel planlar bile zararlar verebilir. Tablo çok içaçıcı değil. Burası ekonominin kalbinin attığı yer. Sadece Türkiye'nin sorunu değil, dünyanın dorunu. İstanbul'da kesin yıkılması gereken yerler zamanında yapılsaydı bugün daha iyi şeyler konuşuyor olacaktık."

"Deprem olan bölgelerde en az 2 yıl bu artçıları hissedebiliriz"

Deprem uzmanı Şükrü Ersoy "Derinlik önemli mi?" sorusuna ise "Tabii, çünkü yer içinde enerji soğurulmadan çıktığında daha fazla hissedersin. Bizim normal seyirde 22-24 bin deprem olması gerekirken bu sene 75 bin deprem oldu. Bunların 50 bin tanesi artçı deprem ve deprem bölgesinde, kalanları ise diğer bölgelerde. Ama bu bile sayı olarak fazla. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; Türkiye'nin her yerinde şu an bile yıkıcı bir deprem haberi alabilirsiniz. Deprem olan bölgelerde en az 2 yıl bu artçıları hissedebiliriz" yanıtını verdi.

"Depremin yaklaştığını söyleyebiliriz"

Ersoy "İstanbul'da depremin periyodu 250 yıl mı?" sorusunu "Elbette her şey bağlantılı ama geçmişe bakarak olasılık hesapları yapılıyor. Kıta hareketlerini de ölçüyoruz. Buna göre gerilimin fazla olduğu depremin yaklaştığını söyleyebiliriz. Ama saatini gününü söyleyemeyiz. Şu anda bile büyük bir depremle karşılaşabiliriz. İstanbul için değil de kuzey kol için 250 yıl periyodu konuşulabilir" şeklinde cevapladı.

Tüysüz: bu fayın İstanbul’u etkilemesi oldukça zor

Öte yandan NTV yayınına katılan Jeolog Okan Tüysüz, depremin meydana geldiği noktada Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın (KAF) 1953'te kırılmış bir kolu olduğunun altını çizerek, "Büyük bir deprem olma olasılığı yok diyebiliriz. Bu fayın İstanbul'u etkilemesi oldukça zor. Hissederiz, sarsılırız ama hasar oluşturmaz" dedi.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.